Valmezská rocková parta Mňága a Žďorp, kapela okolo zpěváka, hudebníka, autora textů a tmeliče i hitmakera Petra Fialy, loni slavila neuvěřitelné čtvrtstoletí existence!

K výročí připravila skvělý koncert (Kryštof, Bratři Orffové, Prago Union, UJD, Skyline, Petr Zelenka, Ty syčáci, Ruppert a Tonya…) v pražské Lucerně. Zde nejen se svými hudebními kolegy zahrála, některým dokonce své písně naživo „svěřila do péče".

Dopadlo to vskutku náramně! Hitů dost, za 25 let už jich je… Moc nostalgie, skvělá atmosféra… Přesvědčte se sami třeba na koncertě Mňágy, i tam a na jejím webu je k mání DVD„Dáreček Live!"(Surikata Rec. 2013).

O oslavě, DVD i budoucnosti (nová deska příští rok) jsme si telefonovali s Petrem Fialou po hraní v Lounech, resp. před vystoupením Mňágy a Žďorp (tuhý exkrement, řídký exkrement… či obráceně?) v klubu La Garage Noir (Děčín). Jsou tu dnes od 22.00. Na Liberec to pak Mňága vezme ve čtvrtek 12, prosince; potěší tamní klub Viadukt.

Kato má Mňágu rád

Kato z české hiphopové jedničky Prago Union přiznal, že v mládí na Mňáze i díky staršímu bratrovi „ulítával". Věděl jste to?
On mi říkal, že ho jeho bratr donekonečna otravoval našima deskama. (smích)

A překvapilo vás to?
Překvapilo, protože jsme si mysleli, že vyrostl ve svém hájemství hip hopových kapel. Že my jsme pro něj něco jako folk rock. (smích)

Myslím, že s Mňágou odvedl dost slušnou práci.
Já ho mám dost rád, kamarádíme se a když je v Praze, občas se sejdeme. Párkrát jsem byl u něj doma ve studiu, fakt ho považuju za jednoho z lidí, kterým ještě o něco jde. Většinou se hudebníci jen snaží zapojit se do byznysu, stát se profesionálními muzikanty. Takových je tu hromada, co umí hrát a dají do toho všechno. Ale Kato ještě taky chce, aby to, co dělá bylo dobrý. Tenhle borec jede ještě tu starou lajnu, je fakt dobrej.

Byly časy, kdy jste byli docela drsní kluci nad věcí, byť duše poetické. Časy, kdy byste nikdy nenazvali své nové CD či DVD Dáreček. Co se od té doby změnilo? Zjemnili jste, zdětinštěli?
(smích) Řekl bych, že nás zasáhla všechny, a mě asi nejvíc, protože ostatní to měli přirozeně, jakási pokora před životem. Mám pocit, že jsem se strašně dlouho rouhal a považuju se za velkýho klikaře, že jsem to přežil jenom s těmi šrámy, který mám. Sice jich není málo, ale díky Bohu za to, že jich není víc a že nejsou hlubší. Takže už mi nepřipadá blbý říct, že mám něco rád, že se mi něco líbí, že život je fajn, nebo tady máte Dáreček. Už mi to nepřijde tak strašně odporný. (smích)

Balím to!

Dá se vůbec říci, který z hostů v Lucerně byl nejmilejší, nebo nejunikátnější?
Ježíš, to já nechci někoho vyzdvihovat na úkor někoho jiného. Mě to přišlo celý úplně bláznivý a stejně jako ti takzvaně slavní hudební hosti pro mě bylo to, že tam byli až na Hrbola, bubeníka Pavla Fadrného, všichni bývalí členové kapely. Samozřejmě se všema klukama z kapely jsou už dnes vztahy dobrý, i když třeba někteří odcházeli trošku rozpačitě nebo byli vyhozeni nebo někdo trochu hekticky vystoupil na benzince a řekl, že už s náma nejede. To se všechno srovnalo a ti všichni lidi tam naráz byli. A bylo to hrozně fajn, to jsem si taky hrozně moc užil.
Ale jinak hosté z řad profesionálů, to byli borci, kteří se naše písničky naučili, udělali jsme pár zkoušek, my jsme se nadrtili ty jejich verze a byla to paráda. A vlastně ty písničky, kde hosté nebyli, nám pak přišly takový divný. (smích) Ale to říkám ze srandy.

Byl host, kvůli jehož účasti jste musel vynaložit úsilí až nadlidské?
Nadlidské úsilí nemá cenu do hudby dávat. To chce někde jinde, zachraňovat lidské životy, bla bla a tak. Hudbu bysme si měli užívat.
Nikoho jsem nepřemlouval k účasti na Dárečku nebo na koncertě. Prostě buď chceš, nebo ne. Když máš čas… Respektuju, že všichni lidi jsou stejně důležití jako já. Nikoho jsem nepřemlouval, nic hektického nebylo. Náročného jo, hektického ale už ne.

Z filmového i divadelního režiséra Petra Zelenky udělala Mňága folkaře až pro koncert v Lucerně, či to on sám? Že hrál Mertovu krásnou písničku Chytit vítr, kterou umí i Mňága?
On dobře hraje na kytaru, mohl by z fleku hrát v nějaké kapele rytmického kytaristu. A má široké znalosti skupin jako jsou Lemonheads a další okolo… Má doma miliardy cédéček, je třeba velký odborník na ruské kapely; svého času poslouchal jen je.
Když jsem v Praze, většinou přespávám u něj. Vždycky mi přepustí takový pokojík na půdě, kde je kytara a kombo; mám tam azyl a povídáme si o písničkách. Je dobrej hudebník.

Kapela vs obrázky

Odkoukali jste s ženou pro výroční koncert Mňágy něco od velkých zahraničních produkcí?
My vůbec velké zahraniční produkce nesledujeme, takže netuším. Chtěli jsme udělat úplně obyčejnej koncert jako Mňága a Žďorp. Naše kapela je postavená na tom, že můžeme přijet kdykoli a kamkoli a tam zahrát. My nestavíme na projekcích, na zvuku, pozadích ani čemkoli jiném. Už kdysi dávno jsme si to řekli, takže ani u tohoto koncertu jsme nechtěli dělat něco, co by bylo na sílu. Třeba trojrozměrné projekce… Nemám to rád, když pak lidi místo na kapelu čumí na obrázky. Někdy se to jinak nedá, ale prostě spoléháme na to, že odehrajeme ve větším klubu větší koncert. No a tak to bylo i v Lucerně.

A jste spokojení, ne? Podle toho, jak koncert na DVD vyšel…
Absolutně. Daly by se udělat vymakanější světla, ale v tom fofru jsme to stejně nestíhali. Takže zvuk dobrej, světla dobrý, dívko je perfektní. Tlačí to, hraje pořádně, pohoda.