Novinkou na hradu Jezeří jsou „odtajněná tajná schodiště“ v části knížecího apartmá. Výletníci tak lépe poznají zákulisí života šlechty a služebnictva. Na objednávku budou takzvané Kastelánské prohlídky. Umožní, aby si turisté sami zvolili dobrodružnější trasu s doprovodem. „Bude to flexibilní. Dostaneme se tam, kam se běžně nechodí,“ řekla Deníku kastelánka Hana Krejčová. Lidi zavede do jinak nepřístupných interiérů i do zámeckého parku, arboreta vedle velkolomu na uhlí.

Kdo pojede na Jezeří autem, musí být teď opatrnější. Silnice k zámku je po zimní těžbě dřeva víc děravá. „Bohužel nejsme vlastníky této komunikace a tudíž nemůžeme zřídit nápravu,“ posteskla si kastelánka na webu Jezeří.

Zámek je v dubnu přístupný od 9 do 16 hodin denně kromě pondělí a úterý. Prohlídka trvá hodinu a stojí od 20 do 50 korun, rodinné vstupné (dva dospělí a nejvýše tři děti do 15 let) je za 130 korun.

Infografika.

Rozhledna a jeleni

Novinkou v přesunutém děkanském kostele v Mostě je mapové panorama na věži, která slouží jako rozhledna. Výletníci mohou nahoře srovnat staré město v roce 1936 se stavem v roce 2006.

„Zájem o věž se loni zvýšil. Navštívilo ji tři tisíce turistů. Celkem nám loni přišlo do kostela dvanáct tisíc lidí,“ sdělila kastelánka Ludmila Klimplová. Vstupné na věž podražilo z deseti na dvacet korun, děti platí desetikorunu. Za prohlídku chrámu s expozicí umění od gotiky po baroko zaplatí dospělí 50 korun, dítě 30 korun. Součástí expozice je promítání filmu o stěhování kostela.

Po celý rok láká turisty soukromý zámek Korozluky. Během Velikonoc má ale výjimečně z provozních důvodů zavřeno. Do konce dubna se otevře o víkendech od 10 do 16 hodin, od května bude přístupný po celý týden od 10 do 17 hodin. Prohlídka trvá padesát minut. Lidé uvidí umění ze zbouraných mosteckých kostelů, interiéry 18. a 19. století, park s kaplí svatého Josefa, dančí a jelení oboru a další zajímavosti.