V pondělí ráno tam bylo boží dopuštění. „Natekly sem hektolitry vody,“ říká na vlhkém koberci ředitel knihovny Tomáš Ondrášek.

Voda pršela dovnitř z tisíců dírek ve stropním obložení vzduchotechniky. Ta v budově z éry socialismu nikdy nefungovala.

Sál je pod plochou střechou. Z ní pronikl dovnitř tající sníh. Kudy, to je záhadou. Drahé obrazy jsou kupodivu v pořádku. Personál je stihl včas odnést a vystavit v sále o patro níž. Na panelech zůstaly jen fleky. „Tohle jsem ještě nezažil,“ kroutí hlavou po nečekaném stěhování Přemek Řepa, kurátor výstavy z cyklu Mostečtí výtvarníci.

Podezřelý led

Střechu si prohlédli experti z radnice. „S největší pravděpodobností havárii způsobila zamrzlá vpusť. Je to něco jako okap uprostřed střechy,“ tlumočila včera odpoledne předběžný výsledek průzkumu mluvčí radnice Alena Sedláčková. Podle odborníků voda z tání nemohla blokovanou vpustí odtéct, stoupala výš a dostala se někudy do sálu. Připouštějí, že střecha je špatná. Co s tím radnice udělá, ještě není jasné.

Zatím mrzne a sněží. Při dalším oteplení může být knihovna opět vytopená.

Knihovna sál do odvolání zavřela a do řešení problému tam ruší veškeré výstavy, aby zabránila škodám na umění. „Je mi to líto,“ řekl Ondrášek.
Radnice letos musela řešit více poruch. Špatné střechy hlásily školy, domovy pro seniory i magistrát. Opravy jdou do milionů korun.

Kvůli možnému přetížení sněhem museli stavbaři demontovat poškozený střešní plášť tělocvičny u rekonstruované sportovní haly. U té radní počátkem prosince nařídili kompletní diagnostiku nosné konstrukce střechy, aby vyloučili riziko zborcení.