Pro srovnání použil Rosdy i unikátní záběry těžby z roky 1911, které náhodou objevil v archivu v Londýně a které dosud v ČR nikdo neviděl.

Film je zároveň portrétem devětasedmdesátiletého lesního inženýra a světoznámého odborníka na rekultivace Stanislava Štýse. Ten byl komunisty, havíři a experty považován v 50. letech minulého století za fantastu, když požadoval rozsáhlou obnovu vytěžené krajiny a změnu horního zákona. Ve filmu hraje dědečka, který vodí vnoučata na místa, kde teď místo umělé pouště rostou stromy.

Paradoxem je, že Štýs kdysi radil mladému režisérovi Janu Svěrákovi při natáčení kultovních Ropáků, kteří se v roce 1988 staly symbolem mostecké „Měsíční krajiny“.

Podle Štýse fiktivní Ropáci tehdy pomohli upozornit na znečištění Mostecka. „Teď je tu ale úplně jiná situace,“ říká Štýs, který uvažuje o natočení Konce Ropáků v Čechách.

Snímek Černobílá barevná mají pochopit i děti. „Usilujeme o to, aby se film promítal ve školách,“ tvrdí producent Stanislav Štýs mladší.

Jako první viděli dokument studenti Střední školy diplomacie a veřejné správy v Mostě. „Krajina se tu dost změnila,“ řekla po projekci Markéta Slaničková z Mostu.

Dokument se v říjnu objeví na mezinárodním festivalu Ekofilm v Českých Budějovicích a v Českém Krumlově.

„Do soutěže je letos přihlášen dosud rekordní počet filmů – 225 snímků ze čtyřiceti zemí světa, z toho devětašedesát pochází z České republiky,“ uvedla Veronika Dušková, mluvčí festivalu.