Statisíce korun ročně zaplatí obce a malá města za provoz tamních kin. V Lomu se již rozhodli nevýdělečný biograf dále nepodporovat. Tamní kino nechalo vedení města zavřít. Hora Svaté Kateřiny a Bečov chtějí kinematografii udržet, hlavně kvůli zachování kultury.

Obec bez kina jako by nebyla

Výdaje na otop a na provoz městského kina v Lomu ročně činily půl milionu korun.

„Než jsme kino zavřeli, řešili jsme náklady versus návštěvnost kina. Neříkám, že kultura ve městě musí být výdělečná, tak by to být nemělo, ale při mém příchodu do funkce mě zarazila malinkatá návštěvnost kina,“ řekla starostka Lomu Kateřina Schwarzová, podle které je Lom malé město na to, aby dotovalo tři kulturní zařízení: „Je tady kulturák, dělnický dům a kino,“ uvedla Schwarzová. Podle tamních obyvatel ale starostka města přislíbila, že filmy se po uzavření kina budou promítat v kulturním domě.

„Obec bez kina a bez pošty jako by nebyla. Myslím si že město mělo nechat spravit nejdříve kulturní dům,“ uvedl tamní obyvatel Miloslav Pařík.

„Napadlo nás, že bychom z kulturáku udělali multifunkční zařízení s minikinem, ale náklady na zařízení by byly osmdesát tisíc korun, tak možná příští rok z rozpočtu,“ dodala starostka.

Promítání dotují

Malé horské město Hora Svaté Kateřiny a obec Bečov i přes nevýdělečnost kin stále biografy podporují.

Bečovští zastupitelé na letošní provoz tamního kina, které je na náměstí, schválili 224 tisíc korun, do dnešní doby již provoz kina stál obecní kasu 143 tisíc korun.

„Kino si na sebe samo nevydělá, obec ho ale udržuje kvůli kultuře. Je to tady tradice,“ řekla Deníku starostka Bečova Jitka Sadovská.

Do biografu chodí za 13 korun

V tamním kině promítají jednou za týden. V průměru biograf navštíví třicet lidí na dospělé představení. Na pohádky pro děti ale přichází padesát až šedesát návštěvníků. „Dokud tihle lidé budou chodit, tak kino budeme podporovat,“ vzkazuje starostka. Cena za jednu vstupenku je spíše symbolická, večerní představení stojí 31 korun, odpolední 13 korun.

Jednou za čtrnáct dnů odpolední a večerní film promítají také v Hoře Svaté Kateřiny. Podobně jako v Bečově je kino pro přibližně sto diváků z poloviny plné.

„V porovnání s Mostem nebo Litvínovem, když to přepočítáme na počet obyvatel, tak máme slušnou účast. Jezdí k nám i lidé z Horního Jiřetína, a samozřejmě ze sousedních obcí,“ říká místostarosta horského města Lukáš Pakosta.

I přes docela slušnou návštěvnost představení může tamnímu kino hrozit zánik. Celá kinematografie a distribuce přecházejí na digitální kvalitu.

Hrozí, že nové filmy se již na starých kotoučích nebudou vyrábět a dodávat.

„Všichni přecházejí na digitální promítání a to je problém. Digitalizace kina by stála dva až tři miliony korun. Momentálně hledáme investora,“ dodal Pakosta.