Jeho herecké kreace ve filmech Amerika, Bumerang, Postřižiny, nebo Marečku podejte mi pero jsou nezapomenutelné. Jiří Schmitzer však má i svou druhou uměleckou tvář. Zasvěcení vědí, že Jíří je také zpěvák, textař a kytarista. Se svou dvanáctistrunkou natočil již tři alba Recitál, Šílenec a Bouda. Jeho písničkové recitály v Mostě zazní v neděli 6. července od 20.00 hodin.

Jiří Schmitzer se narodil 25. listopadu 1949. DAMU absolvoval roku 1974, poté nastoupil do Činoherního studia v Ústí nad Labem, od roku 1985 je členem Ypsilonky. Poprvé si jej pro větší filmovou roli vybral režisér Oldřich Lipský do komedie Tři chlapy na cestách (1973) inspirované populárním televizním seriálem. V úspěšné komedii marečku podejte mi pero (režie Oldřich Lipský, 1976), si zahrál synovský part po boku svého otce Jiřího Sováka.

V roce 1997 získal jako „nejlepší herec v hlavní roli“ ve filmu Bumerang Českého lva. Jiří působí také jako skladatel, skládal hudbu pro divadelní inscenace (mj. i pro Národní divadlo). Zpíval také na albu Bratří Ebenů Já na tom dělam.

Miroslava Huláková