Oblastní muzeum a galerie v Mostě připravuje virtuální prohlídku nové výstavy ke 150. výročí železnice na Mostecku. Expozici zatím vidělo jen málo lidí, protože kulturní instituce se musela kvůli celostátním protiepidemickým opatřením minulý týden zavřít. Výstava se bude také prodlužovat, aby byla přístupná po uvolnění opatření.

Virtuální prohlídku
najdete zde.

Muzeum teď chystá další tři výstavy. Jednou z nich je Příběh starého Mostu, která je ale časově limitovaná a musí se v rámci přeshraničního projektu ČR a Saska realizovat do ledna. „I u této výstavy ale počítáme s virtuální prohlídkou,“ sdělil ředitel Oblastního muzea a galerie v Mostě Michal Soukup. Expozice bude věnována památce muzejní historičky Heide Mannlové Rakové (1941-2000), která pomáhala zachraňovat cenná umělecká díla z města určeného k demolici a v letech 1961-1999 spravovala v mosteckém muzeu sbírku výtvarných děl.

Pokud se vládní opatření protáhnou, hodlá muzeum zajistit virtuální prohlídky i u dvou přírodovědných výstav a případně je prodloužit. Přírodovědné oddělení muzea chystá expozici Ptačí stavitelé, kde budou k vidění hnízda a ptačí kolébky hojných ptačích druhů, které bylo poměrně snadné nashromáždit. „Představíme složitou stavbu moudivláčka, chmýřím měkce vystlanou misku stehlíka, hliněný výtvor vlaštovky a mnohá jiná,“ přiblížil ornitolog Jaroslav Bažant.

Jeho kolega botanik Vít Joza připravuje výstavu Památné stromy Ústeckého kraje, jež se zaměřuje na mimořádně cenné stromy, které v regionu vynikají svým věkem, vzrůstem, dendrologickou či krajinnou hodnotou. Obě výstavy mají trvat od 6. listopadu do 28. února. Vernisáže 5. listopadu a zpřístupnění výstav pro veřejnost bude ale závislé na aktuálních protiepidemických opatřeních.

Proto stoupají na významu právě virtuální prohlídky. Pro muzeum je vytváří mostecké studio Ponte Records, které 3D skenerem načte celý výstavní prostor i s exponáty a vše se pak dává na muzejní web. „Z pohodlí domova tak může návštěvník alespoň trošičku ochutnat výstavu vizuálně, což v době koronakrize není možné,“ řekl ředitel muzea a galerie. Trojrozměrné záznamy expozic se archivují a zůstávají přístupné. Teď lze na webu muzea a galerie vidět výstavy malíře Jaroslava Valečky a sochaře Quido Kociána.

Část zaměstnanců Oblastního muzea a galerie v Mostě pracuje z domova. Ostatní musejí v práci dodržovat přísná opatření. Při vstupu do budovy se měří tělesná teplota, dezinfikují ruce a nasazují roušky. Kontakty se omezily na minimum a v pracovnách jsou jen jednotlivci.