Neobvyklé Podkrušnohorské technické muzeum nemá o návštěvníky nouzi. V loňském roce areál rozkládající se na ploše téměř pěti hektarů navštívilo na devět tisíc zvědavců, což je o tři tisíce více než v roce předchozím. Na Mostecko jezdí za technickými památkami lidé z celého světa.
„Například duben už máme plně obsazený,“ říká ředitel muzea Zbyněk Jakš.

Výstavní prostory návštěvníky lákají nejen na hornické skvosty. V loňském roce se muzeum rozšířilo i o expozici chemickou. Ta opět bude zpřístupněna od prvního května. Nyní je totiž u sousedů v Německu. Expozice nesoucí název Od uhlí k ropě návštěvníkům nabízí pohled nejen na historii chemického závodu, ale hlavně se návštěvník seznámí s procesem výroby nejen pohonných hmot, ale také igelitů nebo plastů. Zvědavci mohou také zhlédnout jednoduché schéma rafinerie, laboratoř nebo srdce celé rafinérie velín. Přivonět vám v muzeu dají i k ropě, petroleji nebo asfaltu.

Návštěvníci ukázkové štoly zase poznají, jak se těžilo uhlí v hlubině a dosud ještě na několika málo místech těží. Repliky hlubinných chodeb jsou od těch skutečných k nerozeznání. Odvážní návštěvníci mohou usednout za řízení razícího kombajnu a vyzkoušet si, jak pracoval. Ostatní se možná spokojí s virtuální 3D ukázkou.

Muzeum leží v průmyslové aglomeraci mezi Mostem a Litvínovem v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III, který byl otevřen za Rakouska-Uherska. Pokud se do muzea vydáte, nelekněte se přístupové cesty.

Po odbočení z hlavní silnice Most – Livínov směrem na Kopisty na vás čeká cesta s nekončícími hlubokými výmoly. „Cestu bohužel muzeum nevlastní, opravu řešíme se společností Unipetrol,“ vysvětlil Zbyněk Jakš.