Od největší katastrofy uběhlo 40 let. A zlikvidované královského město Most stále nemá svou trvalou expozici. Turisté ji nenajdou v krajském muzeu, ani na městském hradě Hněvín.

Krátkodobé výstavy přicházejí a odcházejí. Stabilní a reprezentativní vzpomínková expozice ale neexistuje. Veřejnost pátrá po střípcích historie, kde se dá – na internetu, v infocentru, archivu, muzeu, kostele i u obří díry, kde Most stál. Je čas poptávku uspokojit. Tvrdí to ředitel mostecké městské knihovny Tomáš Ondrášek.

V knihovně chce vytvořit stálou výstavu o Mostu, jejíž část se bude tématicky měnit.

„Máme to v plánu. Prostoru je v knihovně dost,“ řekl Deníku Ondrášek. Vzorem je Německo. Tam svou minulost a tradice prezentuje skoro každá vesnice. Ondrášek nechce čekat na plánovanou rekonstrukci knihovny. Hledá již náplň a podobu expozice.

Deník zjistil, že odborné instituce snahu vítají. Spolupráci Ondráškovi nabídne Státní okresní archiv Most. „Starý Most by se měl zviditelnit. Lidé by měli o stálou expozici zájem,“ sdělil ředitel archivu Ivan Víšek.

„Jsme určitě ochotni se na tomto záměru podílet,“ řekl Jan Blažek, ředitel mosteckého Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech.
Materiálový a intelektuální potenciál v Mostě je. Záměr je i výzvou pro sběratele ochotné půjčit zajímavé exponáty.

„Výstava by byla přínosem. Lidé starý Most vyžadují,“ řekla Libuše Novotná Pokorná, ředitelka Centra rozvoje turismu Mostecka. Knihovna může počítat s pomocí při propagaci.

Teď jen pohlednice

Podle odborníků je třeba zvolit správnou koncepci a marketing, aby výstava oslovila turisty i školy. „Bez pomoci města se to neobejde,“ uvedl Ondrášek. Svou vizi již představil radním. I jim se nápad zamlouvá. Expozice by mohla podle radních doplňovat budoucí MiniMost, chystanou repliku města u děkanského kostela. O finanční podpoře by měli dále jednat.

Stanovisko ředitelky Oblastního muzea v Mostě Libuše Pokorné se včera nepodařilo získat. Má dovolenou. „O starý Most je stále velký zájem,“ potvrdil sběratel Jaroslav Hron. Knihovna vystavuje do 27. června tři sta jeho pohlednic Mostu. Jsou to fotokopie, cenné originály leží v bezpečí v trezoru.