Mostecko - Takový víkend Mostecko už dlouho nepamatuje. Desítky akcí se konají zejména v Mostě.

Včera večer začalo 12. setkání hornických měst spojené s Mosteckými slavnostmi. Hlavní program pro veřejnost startuje v sobotu. U děkanského kostela budou od jedné hodiny až do nočního ohňostroje zpívat Čechomor, Anna K., Rangers, Tomáš Klus, Děda Mládek ilegal band, Buty, Lenka Filipová, Ewa Farna a GIPSY.cz. Velký průvod až šesti set horníků v uniformách má podle plánu vyrazit od radnice ke kostelu kolem půl desáté dopoledne. Přibližně jednu hodinu bude uzavřena třída Budovatelů a ulice Hřbitovní. Dopravu pohlídá policie. U kostela budou odpoledne hry a soutěže pro děti, taneční a divadelní vystoupení. Na to naváží další doprovodné akce v okolí. U Repre budou vyhrávat české i zahraniční havířské kapely. Podrobný program si můžete přečíst zde.

Zvláštní program mají delegace z hornických měst. Na hradě Hněvín se zúčastní předávání Českého Permona, pojedou na hipodrom, poté ochutnají víno v Rudolicích a pak se sejdou v Repre na společenském večeru a rituálním Skoku přes kůži. V neděli horníci odhalí základní exponát Geoparku Podkrušnohorského technického muzea.

„Město Most připravovalo celou akci téměř jeden rok,“ sdělila mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Ve 12 hodin dnes začíná u výškové budovy SHD KOMES sportovní show Run-Up 2008. „Jedná se o seriál závodů v běhu do nejvyšších budov šesti měst České republiky,“ sdělila Markéta Synčáková z pořádající z agentury Chris From Paris. Do schodů poběží o ceny dospělí i děti.

Turisté v sobotu pochodují z Litvínova do Louky u Litvínova při 3. ročníku memoriálu Pluto. Start je u hornického pomníku v parku u Schola Humanitas od 7.30 do 11 hodin. Akce se mohou zúčastnit chodci i cyklisté. „V cíli čeká malé občerstvení a odměna pro nejmladšího a nejvzdálenějšího účastníka,“ řekl turista Pavel Kubišta.

Hipodrom láká na osm odpoledních dostihů. Vrcholem je závod nejlepších klisen, které soutěží na tratích v ČR.