„Myslím, že bude mít úspěch.“ Tohle řekl Deníku v únoru 2010 šéf mosteckého divadla Jiří Rumpík před premiérou muzikálu Do naha! Rumpík měl pravdu. Muzikál o propuštěných dělnících, kteří se v zoufalství začnou živit striptýzem, se stal v Mostě nejúspěšnější inscenací roku a herec Jiří Kraus dostal Cenu diváka za roli nezaměstnaného Davea.

Jedna z příčin úspěchu je kolem nás. Na Mostecku žije asi 10 tisíc nezaměstnaných. Mnozí potřebují povzbudit. A umělci si jejich pozoruhodných životů začínají všímat.

Zítra má českou premiéru film Rekvalifikace. Je o stárnoucím panu Zrzavém, který přišel ne vlastní vinou o práci a novou hledá. Jeho absudrní dobrodružství se prolíná s příběhem dvou mafiánů.

"Nezaměstnanost považuji za velký problém současnosti, který jsem se ve filmu alespoň náznakem snažil zobrazit,“ řekl Deníku režisér Vlado Štancel. Inspiroval se skutečným příběhem, se kterým se před lety setkal jako redaktor televizního pořadu Černé ovce.

„Časem se ukázalo, že podobné problémy má mnoho mých vrstevníků, přátel, známých i neznámých. Tehdy jsem se rozhodl zvolit toto téma pro film,“ uvedl. Rekvalifikace je podle režiséra komedie, „scény jsou přehnané, pointy neuvěřitelné, a přesto snad vystihují pocity těch méně šťastných, kteří se motají v bludném kruhu nedostatku financí, sebevědomí a možností“. Ve filmu padnou i některé obecné pravdy, jak uspět na trhu práce.

Zda to lidem z Mostecka pomůže, zůstává otázkou. Úřad práce zatím hlásí pokles nezaměstnanosti. „Do rekvalifikací bylo v dubnu nově zařazeno 152 uchazečů o zaměstnání,“ sdělila mluvčí úřadu Eva Maříková.