Kdo by chtěl v Mostě obnovit letní kino, byl by velký hazardér. Přírodní amfiteátr na Resslu s kapacitou více než tří a půl tisíc filmových diváků je dávnou minulostí. Vznikl v roce 1958 a už o necelých deset let byl zchátralý a rozhodlo se o jeho dalším nevyužívání. Od té doby nadobro zpustl, zarostl lesem. Patrná je už jen betonová promítací kabina. „Dnes je situace taková, že už by tam být letní kino nemohlo,“ říká mluvčí mostecké radnice Alena Sedláčková.

„Klasické letní kino už nemá šanci. Mít ho by se asi líbilo každému. Ekonomicky je to ale nesmysl,“ myslí si Tomáš Ondrášek, ředitel mostecké knihovny. Ta provozuje kinosály v Kosmosu a jeden v budově knihovny. Podle Ondráška by výstavba letního kina přišla na desítky milionů, přitom investice by byla nejspíš zcela nenávratná. „Návštěvy v kině upadají,“ dodává Ondrášek.

Znovu zprovoznit letní biograf připadá nemyslitelné také provozovatelům litvínovských Louček. A to je tamní areál proti mosteckému zachovalý. „Rozjezd takového kina je v našich podmínkách na svazích Krušných hor s nestálým počasím nerentabilní,“ uvedl Mosteckému deníku Martin Láter, produkční kulturního a sportovního areálu Loučky.

Kdo si nechce nechat ujít filmový zážitek pod odkrytým nebem, musí cestovat. Letní kina budou v sezóně fungovat v Bílině, Žatci či Chomutově. S Mostem se dá nejvíce co do počtu obyvatel srovnávat právě Chomutov. Že lze podobné zařízení provozovat, když jsou dobré snímky, dokázalo minulé léto. Jen na Harryho Pottera tam v jeden promítací den přišlo čtyři sta návštěvníků. Podle správkyně kina Dany Tomáškové přicházelo na promítání v průměru padesát až šedesát diváků.

V Mostě existuje jediná šance, jak se hromadně podívat na film, a nebýt přitom zavřený v kině. Na pár dní v roce se na Prvním náměstí zastaví pojízdný kinematograf, příležitostně se také pouštějí filmy na obří obrazovce nad vchodem na magistrát. „V tom budeme pokračovat i letos,“ potvrdila a mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Historie mosteckého letního kina.