Připomeňme si trochu její historii.Kapela vznikla na jaře roku 2005. Jejími zakládajícími členy byli Otto Liška a František „Dobrota“ Vejstrk. A 17. září 2005 poprvé veřejně vystupuje na Mosteckých slavnostech. Potom se již bez ní neobešly ani jedny Vánoce, Velikonoce nebo jiné slavnostní příležitosti pořádané v mosteckém regionu. Netrvá dlouho a koncertuje i v jiných koutech Česka než je Mostecko. Nabídku k vystupování dostala a také přijala dokonce i z německého Marienbergu.

Liškova kapela hraje nejenom dudácké, ale i jiné lidové písně z celých Čech. Především z českého pohraničí, ve kterém dudy vždy zněly nejvíce. Z Chodska či Strakonicka, které se zdají být dudáctví zasvěcené, ale i z Podřipska nebo z Podještědí, kde dudy zněly stejně krásně a silně.

Umění Krušnohorské dudácké muziky jsme zatím mohli slyšet pouze na živých vystoupeních či koncertech. Otto Liška ale nechce hudbu, kterou miluje, představovat pouze omezenému počtu diváků či posluchačů, kteří přijdou na koncert jeho kapely. Chce ji představit co nejširšímu počtu zájemců. Rozhoduje se proto natočit CD. Kapela je tím trochu zaskočena. Dva její členové jsou na škole (na střední a na vysoké), jeden normálně pracuje a ani ostatní členové, profesionální divadelníci, nemají volného času nazbyt. Nakonec se však shodné termíny najdou. Na sklonku roku 2008 začíná realizace nahrávky.

Studio Ponte records Míry Kuželky po sedm dní hostí usilovně pracující muzikanty Liškovy kapely. A také hosty. Ottova kamaráda, vynikajícího dudáka, kapelníka Mrákovské chodské muziky, Vlastimila Dřímala. Ten se zúčastňuje prvního natáčecího dne. Pak bohužel musí odjet. Předává ale cenné zkušenosti ze svého nahrávání. Druhým hostem je Petr Ernst, kapelník Mostečanky, který hrál na tahací harmoniku.

21. prosince 2008, tedy na zlatou neděli, se konal v Divadle rozmanitostí v Mostě vánoční koncert Krušnohorské dudácké muziky. Při něm se křtilo i jejich zbrusu nové cédéčko. Prvních pár právě vyrobených kusů přivezl přímo ze studia sám Míra Kuželka. A je to i on, spolu s Vlastimilem Novákem, dramaturgem mosteckého divadla, a Zbyňkem Jakšem, ředitelem Podkrušnohorského technického muzea, kdo jsou jeho kmotry.

Na CD Severní Čechy v lidové písni najdete právě to, co slibuje sám název. Písničky Podkrušnohoří, Podřipska – zahrady Čech a Podještědí – Pojizeří. A navíc dvě krásné hornické písně přímo z Mostecka. O kvalitě písniček se přesvědčíte jistě rádi sami. CD si můžete zakoupit v propagaci Městského divadla Most.

Křtem kompaktního disku však vánoční koncert Krušnohorské dudácké muziky nekončil. Kapela si přichystala ještě jedno překvapení. Byl jím betlémský oheň, který si přivezla z Prahy a který pak zapálila na třech svíčkách podél pódia. A k tomu přidala ještě nádhernou směs vánočních koled v úpravě pro dudy a dudáckou kapelu. Byl to nádherný vánoční dárek od muzikantů Mostečanům, zejména když si při odchodu z divadla mohli ještě odnést domů betlémský oheň, který plál u východu připraven každému zájemci zapálit jeho vánoční svíčku lásky, pohody a pokoje.

RADOMÍR BÖHM