Digitalizace jediného mosteckého kina byla nevyhnutelná. Distributoři dodávají celou řadu filmů už jen na digitálních nosičích.

„Klasické filmové kopie pětatřicet milimetrů zaniknou za několik měsíců. Nová technologie dává navíc úplnou volnost v dramaturgii kina, divák tak dostane možnost zhlédnout film v čase jeho premiéry. Nadhodnotou je stále žádanější 3D technologie,“ řekl manažer Kosmosu Petr Král.

Ještě před premiérovým promítáním vedení kina a města odměnilo za dlouholetou práci nestora českých promítačů Zdeňka Bartoníčka. Je to šedesát let, kdy se Bartoníček poprvé postavil za kameru. V České republice patří už k legandám.

„Je neskutečné jak jde vývoj dopředu. Věřím, že si lidé novou technologii oblíbí a budou do kina chodit,” komentoval zavedení novinky stále vitální Bartoníček.

Mostečany první promítání v 3D rozměru nadchlo.

„Je to super. Starou bolestí ale zůstávají nepohodlné sedačky,” řekla jedna z divaček, která dorazila s malou dcerou. Nepohodlí je trnem v oku i dalším lidem. Sedačky odsoudili v anketě Mosteckého deníku. Vedení města ale uklidňuje.„V novém multikině v Repre už budou mít lidé plný komfort,” vyjádřila se náměstkyně primátora Hana Jeníčková. Primátor města Mostu Vlastimil Vozka říká, že digitalizací Kosmosu město vyšlo vstříc přáním lidí. „Zavedli jsme ji i přesto, že v nejbližších letech bude v Mostě vybudované zbrusu nové kino,“ vysvětluje.