„Znatelný úbytek 35 mm filmových kopií se vyskytl již v průběhu prvního pololetí roku 2012 a celkové ukončení distribuce „pětatřicítky" v celé České republice je v lednu 2013. Nákladná výroba 35 mm kopií spolkne velkou část nákladů, takže i čeští distributoři přecházejí na digitální distribuci. A tak nastaly v Meziboří vážné problémy s uváděním filmových novinek," vysvětlila vedoucí kina a městské knihovny Lenka Pecáková.

Novinky se tak dostaly do Meziboří i s několikaměsíčním zpožděním. „V listopadu a prosinci jsme byli nuceni přistoupit k reprízám starších titulů," doplnila Lenka Pecáková. Posledním promítacím dnem je pátek 21. prosince. Na tento den je naplánováno školní představení a promítá se celé škole animovaný film Doba ledová 4.

Na horách nezavřou

Do podobných potíží se dostane v nejbližší době většina malých kinosálů. V Hoře Svaté Kateřiny se ale zavírat nechystají. Půjdou cestou digitalizace, ale za zlomek ceny drahého vybavení. „Pořídíme lepší projektor a přehrávač blue-ray disků," řekl Petr Pakosta, tamější místostarosta. Náklady tak půjdou maximálně do desítek tisíc. V Kateřině promítají jednou za dva týdny. Na nízkou návštěvnost si nestěžují. „Na posledním dětském představení bylo šedesát dětí," vypočítal Petr Pakosta.

Kinosál s kapacitou 323 lidí v Meziboří se po ukončení promítání filmů nezavře úplně. Probíhají tam totiž i jiné kulturní akce. „Věříme, že se v tomto krásném velkém sále kina uskuteční ještě spousta dalších představení, která alespoň na chvíli spojí obyvatele tohoto města v kulturním zážitku," doplnila Lenka Pecáková. Studie na další využití objektu by měla být hotová do konce tohoto roku.

Eva Maříková, Oldřich Hájek