Stačí se podívat. Vítězný návrh nevypadá jako zestárlý zmrzačený podvodník vězněný na Hněvíně, ale jako krásný a ušlechtilý hrdina z hollywoodských velkofilmů.

Přesně tak okultista Kelley údajně vypadal, když poprvé oklamal „výrobou“ zlata císaře Rudolfa II. A takového Kelleyho nakreslil mostecký strážník Jindřich Brusch.

„Stejný návrh zvolila i odborná porota,“ sdělila Tereza Čížková z Centra rozvoje turismu Mostecka. Konkurenční kresby od akademického malíře Vladimíra Hadomského skončily na 2. a 4. místě. Do veřejné soutěže o symbol cestovního ruchu přišlo 96 výtvarných návrhů. Porota vybrala 42 návrhů. V sobotu o nich hlasovalo 197 návštěvníků oslavy Kelleyho na Hněvíně. Bruschův Kelley drtivě vyhrál - dostal téměř polovinu hlasů. Pořadatelé vyzvou vítěze, aby návrh upravil pro digitální zpracování. Pak se Kelley objeví na pexesu, omalovánkách a dalších propagačních předmětech města. Centrum ho vyveze i do zahraničí na veletrhy turismu.

Kelley jako reklama? „Myslím si, že je to dobrý nápad,“ řekl Lukáš Lesev, mediální konzultant a odborník na reklamní kampaně. Most ztratil historii a podle Leseva je dobré ji připomenout třeba pomocí alchymisty úzce spjatého s Mostem. „Bude ale hodně záležet na konečné výtvarné podobě Kelleyho. Neměl by to být žádný kašpárek. Vyloučil bych i komiksovou formu a upřednostnil decentní ztvárnění,“ dodal expert.

Je paradoxem, že alchymista, který Most nenáviděl, bude jeho značkou. Historie zná i jiné celebrity, skutečné velikány Mostu, například skladatele F. L. Gassmanna či Jiřího Bartholda zvaného Pontanus, humanistu a básníka na dvoře Rudolfa II.

„Pontanus byl velká osobnost. S alchymistou se nedá vůbec srovnávat,“ řekl Vlastimil Novák, bývalý šéf činohry mosteckého divadla a redaktor zaniklého Kulturního kalendáře Mostecka, vydávaného sdružením Pontanus.

Vlivný Pontanus, mostecký rodák, se po Kelleyho smrti staral o jeho nevlastní dceru Alžbětu Janu Westonovou. Z ní se díky Pontanovi stala jedna z nejvzdělanějších žen té doby a proslulá básnířka.

Kelley (1555 až 1597) a Pontanus (1550 až 1614) byli vrstevníci. Potkali se někdy? „Teoreticky i prakticky je to možné,“ uvedl Novák.
A co na to historici? „Setkání Kelleyho s Pontanem nelze potvrdit, ale ani vyvrátit. Chybějí důkazy.“