Úspěch má Týden pro duševní zdraví 2012, série programů, které na severu Čech opět pořádá sdružení Fokus. Nabídlo besedy, promítání, výstavy, show, konferenci a další zábavu i poučení. Týdny nyní jdou do finále, a to díky třem divadelním představením.

Radost ze zájmu

„Máme radost. Inscenace Jaroslava Duška Čtyři dohody dnes v Městském divadle v Děčíně i pokračování hry se stejným oblíbeným hercem Pátá dohoda (zítra Krušnohorské divadlo Teplice) jsou beznadějně vyprodány," řekl Milan Kutina, organizátor Týdnů pro duševní zdraví a vedoucí kavárny Fokus kafe z Ústí.

„Ještě ale zbývají v prodeji vstupenky na balkon i do lóží Severočeského divadla na středu 10. října na hru Otevřené manželství. Hrají v ní Karel Roden a Jana Krausová, která je Rodenovou životní partnerkou také v občanském životě. Lístky na představení stojí 340, 270 a 200 Kč," prozradil.

Hry o duševním zdraví

Dosud Fokus nepřivezl do Ústí inscenaci, o níž by nebyl zájem. Vždy bylo vyprodáno. Podle čeho představení volí? „Při výběru divadelních představení, které v rámci Týdnů pro duševní zdraví uvádíme a produkujeme, hledáme taková, která jsou na jedné straně pro diváka atraktivní (vyhlášené divadlo, známý herec či herci). A na druhé straně se také svým obsahem dotýkají či přímo pracují s tématikou duševního zdraví a duševních nemocí, mezilidských vztahů, ale i hranic mezi tzv. normálním a šíleným. Například prvním realizovaným představením v rámci našeho festivalu sehrálo Dejvické divadlo v Ústí Příběhy obyčejného šílenství," vysvětlil Milan Kutina. „A na základě tohoto klíče jsme volili i letošní tragikomedii Otevřené manželství," dodal.

Přijďte na jedovatou hru

Zoufale jedovatou tragikomedii o odvrácené straně lásky zahrají zmínění herci jako benefiční představení pro Fokus. V Severočeském divadle uvidíme brilantní hru o svérázném páru od  italského dramatika Daria Fo (nositele Nobelovy ceny za literaturu) a jeho ženy Franky Rame.

Komedie je věčným střetem mužského a ženského principu a groteskním bojištěm vztahu mezi dvěma lidmi, kteří se při komicky neohrabaném hledání lásky a souznění v partnerském životě ubíjí navzájem. Především však diváci mohou prostřednictvím smíchu, při úzkostlivém střetávání v konfliktních situacích, proniknout přímo do nitra těchto postav. Oblíbit si je dokonce i s jejich slabostmi, nedokonalostmi," řekl o hře divadla Studio Dva její režisér Patrik Hartl. Není to přitom žádná žhavá novinka: Premiéru měla už v lednu 2002.

„Nastřídačku"

„Ty střídáš ženy, jako jiní sázejí fazole. Vyhrabat dírku, šup šup a jede se dál!" spílá Antonie (Jana Krausová) svému dlouholetému manželovi (Karel Roden), zatímco si jednou rukou míchá koktejl ze sedativ a druhou si už už přikládá revolver ke spánku. Mužovy nekonečné milostné avantýry a pocit nemilovanosti v ní rozdmýchávají stavy krajní hysterie, během kterých se vždycky snaží sáhnout si na život. Záletný manžel jí pokaždé zdůrazní rozdíl mezi živočišnou touhou (kterou si vybíjí mimo domov) a skutečnou láskou (již cítí k ní). A tak jejich manželské tango pokračuje dlouhá léta…

Když si začne užívat žena…

Když Antonie navrhne oddělené bydlení a oboustrannou toleranci k milostným dobrodružstvím, myslí si její choť, že má vyhráno - může se vydovádět, jak se mu zlíbí, a k ženě chodit jen dvakrát denně na jídlo a rutinní manželskou bojůvku. Otevřené manželství mu však vyhovuje jenom do dne, než si jeho výhod začne užívat i jeho drahá choť…

A jak to dopadne? Víme, ale nepovíme. Přijďte se pobavit, stojí to zato.