Pokud o víkendu navštívíte děkanský kostel v Mostě, dostanete ke vstupence i maličkost. „Návštěvníci kostela zaplatí vstupné, a k tomu obdrží suvenýry, třeba brožuru nebo pohlednici. Na požádání také zájemcům můžeme promítnout film o starém Mostu nebo zaniklých obcích,“ sdělila kastelánka kostela Ludmila Klimplová. Vstupné do děkanského kostela stojí padesát korun, snížené je za třicet korun. Návštěvníci kostela by si určitě neměli nechat ujít výstup na věž. Ten přijde na deset korun.

Rozšířená prohlídka čeká návštěvníky státního zámku Jezeří. Zvědavci se tak dostanou ke kapli nebo do císařských pokojů. O víkendu se zájemci mohou dozvědět, jak probíhaly rekonstrukce zámku. Po dlouhých desetiletích se totiž alespoň část zámku dočkala opravy fasády. Práce byly zahájeny na podzim minulého roku a dokončeny letos v květnu, kdy se rozšířil prohlídkový okruh zámeckých interiérů o ložnici a koupelnu kněžny. „Tento víkend půjde spíše o prohlídku formou dialogu. Lidé si sami mohou říct, kam by se chtěli podívat,“ řekla kastelánka Hana Krejčová. Perlu Krušných hor lze navštívit do konce října. Do konce návštěvnické sezóny na zámku ještě proběhnou dvě akce. „Týden evropského dědictví zakončíme Irským odpolednem. Setkání s irskou hudbou a kulturou se uskuteční 19. září,“ dodala Krejčová.

Otevře se soukromý zámek

Hudbou a divadelním představením u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví ožije také zámek Korozluky. V sobotu 12. září se v prostorách zámku totiž uskuteční kulturní akce Kejkle babího léta. „Tento večer bude patřit výrazným mosteckým hudebním seskupením – skupině Petr Kalandra memory band a otevřené akustické fúzi Zdarr. Jako host večer vystoupí pražská šansoniérka Sylva Krobová, kterou při jejím recitálu doprovodí mostecký hudebník Tomáš Alferi,“ sdělil majitel památky Miroslav Perout. Program obohatí nezávislé divadelní sdružení Divadlo nad Labem svým představením „Tržiště plné kejklířů. Kulturní večer začíná ve 20 hodin.

Konají se obecní poutě

V sobotu se také koná tradiční Želenický jarmark. Trhy začínají od 10.00 hodin za sportovním areálem v Želenicích. K poslechu bude hrát Stará sešlost a od 16 do 16.45 hodin zazpívá zpěvačka Marcela Holanová. Na jarmarku budou k ochutnání skopové pochoutky, medovina, burčák, sýry, k vidění budou stánky s tradičními řemesly a soutěž ve stříhání ovcí.

Pouťové atrakce, doboví řemeslníci a hudební skupiny budou k vidění na již třetí Mariánské pouti, která se koná tuto sobotu v Marianských Radčicích. Od 10 hodin se v kostele Panny Marie Bolestné uskuteční poutní mše. Poté na hlavním pódiu v 11.30 hodin vystoupí Josef Alois Náhlovský a Josef Mladý.