Nikdy předtím se kulturní akce takového měřítka v Ústeckém kraji nekonala, ve dnech od 10. září do 18. září si tak lidé budou moci prohlédnout dostupné, ale i běžně nepřístupné památky po celém kraji nebo republice. Jako letošní téma zvolilo město Žatec heslo Památky - tvůrci panoramat našich měst.

„Letošní téma Dnů evropského dědictví tak zcela jistě přispěje k tomu, abychom si v plné šíři uvědomili poněkud opomíjenou rovinu významu památek, kterou je fenomén historické městské krajiny,“ uvedl ve svém úvodním slovu k akci Jiří Besser, ministr kultury.

Tradice z roku 1991

Nejenže událost nabízí pohled do míst, do kterých se lidé normálně nedostanou, ale také ceny vstupů budou buď výrazně snížené nebo zadarmo. Cílem této akce je totiž hlavně památky zpřístupnit.

Na Mostecku se do této akce zapojily překvapivě jen dvě památky, Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě a Státní zámek Jezeří u Horního Jiřetína.
Zámek bude přístupný pro veřejnost od 10. září do 11. září od 10 do 18 hodin a znovu otevřen bude od 13. do 18. září ve stejných časech.
Mostecký kostel pak bude otevřen ve stejné termíny jako zámek Jezeří, ale jen od 10 hodin do 17 hodin.

„Cena vstupu do kostela bude snížená, za 50 korun. Návštěvníci pak od nás obdrží suvenýr, který jim bude kostel připomínat. Plánujeme ještě promítat film na přání, Zaniklé město,“ říká kastelánka kostela Nanebevzetí Panny Marie Ludmila Klimplová.

Mimo Mostecko se můžou lidé přijít kouknout například na Červený hrádek u Jirkova, do jirkovského sklepního labyrintu nebo na raně barokní zámek Duchcov.

V městě zahájení Žatci si budou moci návštěvníci prohlédnout přes dvacítku místních památek, velký počet památek bude k dispozici také v Kadani, Ústí nad Labem či v Teplicích.

Dny evropského dědictví se v tuzemsku konají již od roku 1991. Každý rok je počet přístupných památek navyšován, letos se události zúčastní 1 083 přihlášených kostelů, náměstí, muzeí a jiných památek.

Do více než čtyř stovek se běžně lidé podívat nemohou.

Martina Němečková, ČTK