Získal zlatou medaili na mezinárodním festivalu Joy of Europe v Bělehradě. Experti na výtvarné umění tam posuzovali 15 000 obrazů od talentovaných dětí z celého světa.

Markovo dílo označili za nejlepší v kategorii umělců od pěti do deseti let. „Nečekal jsem to. Myslel jsem si, že úspěch přijde, až budu starší,“ řekl Marek Deníku.

„Je to úžasné,“ uvedla Romana Pavlíčková, ředitelka Základní umělecké školy v ulici Moskevská, kam Marek chodí.

Děkování ze Srbska

„Když nám do školy volal český konzul z Bělehradu, měla jsem z toho husí kůži,“ svěřila se Markova učitelka a výtvarnice Jana Fabiánová.
Přestože její žáci dostali už řadu prestižních cen, zlato z Bělehradu putovalo do Mostu poprvé. „Je to krásný pocit,“ řekla Fabiánová.

„Měla jsem obrovskou radost. Byl to nejlepší dárek k mým narozeninám,“ sdělila matka Svatava Fuxová.

Město Bělehrad pozvalo Marka na převzetí ceny a na bezplatný týdenní pobyt. Marek ale onemocněl. Cenu za něj převzal a do Mostu poslal český konzul. V telefonátu škole sdělil, že je z ceny pro Českou republika nadšený.

„Každá zlatá medaile z mezinárodní výtvarné soutěže je mimořádný úspěch,“ potvrdila ředitelka.

Dvojčata umělci

Marek má bratra Davida. Jsou to nadaná dvojčata.

I David několikrát sklidil uznání na mezinárodní dětské výstavě Lidice. Už v pěti letech dostal Cenu poroty a jeho práce Vodníci se letos objevila v prestižním katalogu Lidice 1967 - 2009.

„Potěšilo mě to,“ řekl David.

V ZUŠ L. F. Gassmanna studuje literárně dramatický obor u Antonína Vacka a Evy Roubíkové Klánové. Na „hudebku“ chodí ke Zdeňku Hasilovi. S bratrem závodně tancovali, teď si dali roční pauzu. Marka znají diváci mosteckého divadla ze čtyřletého účinkování v inscenaci O ptáku Ohniváku a lišče Ryšce v režii Stanislava Oubrama.

V Mostě žije řada talentovaných dětí. Každý rok jim vzdává hold místní Centrum volného času, které uděluje úspěšným lidem do osmnácti let Cenu CVČ. Ceremoniál předání ceny za rok 2008 se uskuteční až 12. ledna oproti plánovanému prosinci. Příčinou odložení bylo jednání o hlavním hostovi slavnostního večera, kterého se v sídle CVČ vždy účastní mimořádná osobnost. „Přijede český desetibojař, trojnásobný mistr světa, Tomáš Dvořák,“ řekla Štěpánka Dekastellová z CVČ.

Mezi kandidáty je desítka dětí. Veřejnost ještě může někoho nominovat. K hlavní ceně náleží odměna tisíc korun. Doporučit dítě k ocenění může kdokoliv, třeba rodič, učitel, trenér či kamarád.