Potvrzuje to zkušenost mosteckého městského divadla i litvínovské Citadely, kam v posledních měsících chodí více lidí než v minulém roce.

„V prvním pololetí loňského roku navštívilo divadlo 60 050 lidí, ve stejném období letos to bylo 61 380 diváků,“ vypočetla Jaroslava Středová z Městského divadla v Mostě. Zatímco do činohry tam přišlo přibližně stejně návštěvníků, na vyšším počtu diváků se podepsala hlavně loutková scéna.

Litvínovskou Citadelu v letošní sezóně navštívilo 2250 diváků, to je o více než dvě stovky více než vloni. Uvedl to na dotaz Mosteckého deníku jednatel Citadely Jaroslav Sochor.

Naopak mírný pokles zájmu diváků zaznamenalo litvínovské Docela velké divadlo (DVD). „Počet diváků je proti loňsku o trochu nižší. Větší ztráty máme ale za zájezdovou činnost. Proti loňsku jsme do nynějška odehráli na divadelních zájezdech o 31 představení méně,“ uvedla ředitelka DVD Jana Galinová.

Lidé chodí na známé herce

A na co se snaží divadla hosty nalákat? Většinou jsou to osvědčené inscenace a známé tváře.

„Jednoznačně bodují komedie typu Paní ministrová, Sluha dvou pánů a muzikály jako Sugar nebo Mamzelle Nitouche, v minulosti My Fair Lady. Bez povšimnutí ale nezůstávají ani náročnější tituly jako Jasnovidec, který se např. stal nejlepší inscenací roku 2008,“ přiblížila Ivana Bonaventurová z oddělení propagace mosteckého divadla. V Divadle rozmanitostí jsou největší ohlasy na sobotní pohádky pro rodiče s nejmenšími dětmi.

Citadela sází na komedie, které jsou obsazeny zvučnými jmény ve velké většině z pražských divadel.

„Tituly vybíráme tak, abychom pobavili a potěšili své diváky, ale také sebe, a abychom se za témata, která se na našem jevišti objeví, nemuseli stydět,“ říká Jana Galinová z DVD. Většina diváků chce vidět podle ní „slavné tváře“. Vede u nich inscenace Sousedka, kterou začíná pomalu překonávat komedie Penzion Ponorka, a také komedie Gangsteři z městečka.

V Mostě navíc bojují s krizí i těžším kalibrem: pro nezaměstnané nabízejí padesátiprocentní slevu na vstupné. „Nezaměstnaní začínají své nároky na slevy uplatňovat pozvolna, ale už začínají do divadla pravidelně chodit, z čehož máme pochopitelně radost,“ uvedla I. Bonaventurová.