Vlastně není divu, že jí za prodeje té kultovní desky už teď na podzim Supraphon předal Platinovou desku. A to za „tzv" kombinovaný prodej na CD, LP, MC a digitálně na webech..

Už se zase baví

Též vyšla reedice skvělé druhé desky „Výběr" (Supraphon, 1987). Kmotry byli 217. října v pražském Bontonlandu Roman Holý a Matěj Ruppert z Monkey Business.

Je také skvělé, že se hrany nevraživosti, sporů i ambic mezi Kocábem a Pavlíčkem už (asi) otupily. Pražský výběr je v pohodě a vyráží na turné v legendární sestavě Pavlíček, Kocáb, Vilém Čok (baskytara, zpěv) a dva bubeníci Jiří Hrubeš a Klaudius Kryšpín.

Šňůra začne v pátek 9. listopadu v Tipsport Areně Praze. A pokračuje taktéž mimořádnými koncerty v halách v Ostravě, Bratislavě, Brně a Pardubicích. „Chybět nebudou hity ze Straky v hrsti, druhé desky ´Výběr´ (reedice Supraphon, říjen 2012) ani originální kostýmy, které tradičně k image Pražského výběru patří," slibuje Alice Titzová z agentury 2media.cz.

Reedic poslední roky vychází řada, dost jich je pečlivě ošetřena. To je i případ skvělých alb Kuře v hodinkách či Straka v hrsti. Ale právě Straka a nyní vydaný „Výběr", to je (pro mě) jiná! Je to mé mládí, časy, kdy jsem měl k Pražskému výběru blízko. Z českých kapel asi nejblíže.

Děčín i Teplice, to byly časy

Bizarní koncert „k první desce" někdy zkraje 80. let na zimním stadiónu v Teplicích, show nečekaná, zábavná, šílená. Tenkrát ve Výběru hrál ještě i Jiří Tomek (zpěv, bonga).

A jen tak nezapomenu ani na premiéru show ke druhému albu „Výběr". Užili jsme si ji kdesi ve středně velkém sále v centru Děčína. Koncert jak víno, ostrý, odvázaný, Výběr tak napůl v kostýmech a poprvé za bicími mladičký Klauda Kryšpín. To LP jsme milovali. A s radostí dnes zjišťuji: Po letech neztratilo na působivosti, energii, nápadech.

Snad překvapí, že se jen na jediné písni (výborný Chvastoun) podílel nový bubeník Výběru, Klauda Kryšpín. :No to je přeci jasné, co jsem do ní vymyslel. Přeci slova A rotující kedluben, dopadl mi na buben," směje se dnes bubeník, jehož bicí jsou už v úvodním Tatrmanovi k nepřeslechnutí. Baví tu také Kocábův až operní zpěv i tempo skladby a ovšem i Čokovo hýkání. Výběr se tenkrát vrátil – a byl to nářez jako dřív. A radost!

Lidi s talentem

Čombeho (tedy Pavlíčkova) kytara po svém kouzlí v hypnotické písni Člověk bez talentu. Ten gibson zní! „Lásku si koupíš, ale běda, když si chceš koupit, nadání", varovali Kocáb a Pavlíček rukou nerozdílnou už koncem 80. let před „plzeňskými právy". No, možná mohli zpívat ."…když si chceš koupit vzdělání."

Zapomeňte na hračičkaření Kocába ze Straky. Nechybí zde však pseudo disco à la Pražákům těm je hej (Papíry straší). Jenže radši jsem tenkrát měl – a dál mám – skladbu Sbal si to svý ráno. Je z ní zřejmě, že Výběr už byl „dospělý"; takže zpěv Pavlíčkova syna ze „Straky" tu „nahradil otrávený vzteklý ženský hlas. Ta důra v úvodu „Rána" na Kocába ječí: „Ježíšmarjá, proč já jsem si tě vůbec brala?!" A odpověď Michaela, než Máňa dostane vyhazov? „Auto, chata, byt je ti málo, sauna, bazén a pes?!? Víš ty vůbec, co mě to stálo?!" Inu, klasická česká domácnost…?!

Dost funky song s dechy (Hrály dudy) jsem už tehdy považoval za asi nejulítlejší počin Výběru; časem se to nezměnilo. K hypnotickému rytmu i depresi „těch časů" – vždyť samet byl sakra v nedohledu – se vrací Kocáb ve Smolaři. „A všechno mi z rukou padá, cosi si na mě šahá…" Horor. Malý, ale náš.

Blues a běsnění kytary

Blues Michaela i skvělé běsnění Michalovy kytary, toť úvod písně Tyhle řeči znám. Fajn vymyšlené i zaranžované. Melodické, rockové, i klávesy se prosazují… A unikátní tango Chvastoun se kdysi hodilo blázínkovi Karlu Emanuelovi Gottovi k jeho šíleným disco kouskům. Zkrátka Chvastoun je opět bláznivý Kocáb v celé své kráse. „Já jsem hrál ty jsi hrál, všichni hráli na cimbál, a my jsme hráli na cimbály, všichni myši tancovaly". Klasika. Naprostá.

Ale je tu i jedno proroctví. Michael už tehdy zpíval ve finálním Snaživci, svém autorském kousku: „Ten si to krásně zavařil, nikdo ho neměl rád. Kdyby se tolik nesnažil… akorát". Inu, skoro jakoby už tehdy psal sám o sobě z těch nešťastných časů své kožené bundy na demonstracích ve funkci ministra pro lidská práva. Tak snad se nám zas na turné vrátí Michael s Pražským výběrem 1, a tak, jak jsme ho měli rádi. Dál snaživý jen hudebně. A „bláznivý" jevištně, divadelně i hudebně.

„Samozřejmě, že by bylo k desku „Výběr" co přidat. Bonusy by se určitě našly. Ale my ji chtěli záměrně vydat čistou tak, jak kdysi vyšla. U reedice Straky v hrsti to bylo stejné," ohlédl se Klaudius Kryšpín, který o albu „Výběr" mluví jako o své nejlepší a nejmilejší. Máš recht, Klaudo, máš recht.

Turné Pražského výběru, podzim 2012

9. 11., 19:00 hod. – Praha, TIPSPORT ARENA
13. 11., 19:00 hod. – Ostrava, hala SAREZA
17. 11., 19:00 hod. – Bratislava, AEGON aréna NTC
21. 11., 19:00 hod. – Brno, KAJOT ARENA
24. 11., 19:00 hod. – Pardubice, ČEZ ARÉNA