Momentálně jedete podzimní turné s názvem Klubový speciál 2 pokračujeme. Bude třeba na jaře pokračování s trojkou?

Na jaře asi ne, ale někdy asi jo. Klubový speciál je speciální v tom, že hrajeme starý písničky. My jsme vyslyšely prosby našich fanoušků, kdy neustále dokola říkali, proč nehrajeme starý písničky. Tak jsme si řekli dobře, zkusíme to, a nazkoušeli jsme fakt ty starý desky, ty první, což je 17 let od první desky, a ono to kupodivu funguje. Ty lidi to znaj a reagujou na to. To úplně zírám.

Jak u Chinasek vzniká píseň?

Je nás hodně a v podstatě každý v kapele je schopnej něco napsat. Texty většinou dělám já. Ale je to píseň od písně. Někdy někdo donese písničku a tak jak jí donese, tak ji natočíme ve studiu a nic se s tím už nedělá. Některou písničku předěláváme desetkrát, má různý verze, hrajeme ji tvrdě, měkce, nahlas, potichu, pomalu, rychle, furt hledáme ten ideální tvar a třeba ho ani nenajdeme.

V šuplících končí strašný množství písniček a mám zkušenost, že není dobrý se k nim vracet, protože nikdy z toho nic nebylo. Je to kolektivní tvorba. Prvotní nápad někdo donese a pak to doděláme dohromady.

Vloni jste odehráli tisící koncert. Bude jich někdy 2000?

To já se neodvažuju odhadnout. Je fakt, že teď hrajeme tak 50 koncertů ročně, tzn., že ještě 20 let by nám to trvalo. To je taková meta, to je zbytečný se o to pokoušet. Já budu šťastnej, když ty koncerty budou a budou na ně lidi chodit.

Víte, jaké číslo má dnešní koncert?

Tak přibližně, podle mě tak 1 045 třeba, 1 050.

Na české hudební scéně jste téměř těch 20 let. Leccos jste už zažili, viděli a poznali. Je ještě něco, co tu ještě nebylo? Co byste chtěli ještě zažít a vyzkoušet?

To je hrozně těžký. Všechny ty sny, co jsem měl, tak už se mi dávno splnily a tohle všechno je už nadstandardní bonus. Jel bych třeba do Ruska si zahrát, do Polska bych se rád podíval. Nejde o to, udělat co největší koncerty. Splněnej sen je narvanej klub, kde lidi stojej na stolech a dvě hodiny vyloženě pařej. Ale mám slabost pro kapelu Buty. To je prostě pro mě nejlepší kapela, která se kdy urodila v tomhle státě. Tak s nima něco udělat, si s nima zahrát, klidně jako předkapela.

Co plánujete na rok 2013?

Jelikož jsme hráli hodně, letos i loni, tak si musíme dát takovou menší pauzu. Domluvili jsme se, že příští rok do léta hrát nebudeme. Budeme se soustředit na desku a chtěli bysme ji vydat ještě v roce 2013, do toho léta jí natočit.

A jak to tak vypadá, tak spíše pojedeme festivaly na Slovensku. Protože letos a loni jsme objeli celý Čechy dvakrát dokola, takže teď máme nabídky na Slovensko. A jak padlo, že příští rok budeme slavit 20 let pod názvem Chinaski, takže bysme nehráli a pak na podzim udělali jeden, ale obrovskej koncert v nějaký velikánský hale, že by to byla oslava těch narozenin. Udělali bysme průřez celou tvorbou. Začal by ten koncert tou první písničkou, co jsme kdy natočili, což je píseň Pojď si lehnout. A to je zatím plán, co je mi znám na příští rok. Třeba to ještě bude jinak.

Blíží se Vánoce. Co vy byste konkrétně chtěl na Vánoce?

Chtěl bych se dožít Vánoc. Nevím, nic mě nenapadá. Ještě je to vlastně daleko, ještě mi nedošlo, že ty Vánoce už jsou tak blízko.

Ale rozpadá se mi křeslo, ve kterém doma sedím. Tak možná nové křeslo. Protože už když jsem ho našel u popelnic, tak bylo hodně starý, ale mě se tak líbilo, že jsem ho odtáhnul domů a už v něm 7 let sedím a už se ale úplně rozpadá.

Takže možná bych si mohl říct o nějaký ne nový, ale pěkný starý křeslo. To je dobrej nápad, to řeknu ženě, že to by šlo.

RADKA PLECHATÁ