Na chodbě radnice je výstava „17. listopad 1989 v Mostě“. Před radnicí je výstava „Cirkus totality“. Ten přivezla se svolením města nevládní organizace Opona.

„Nechceme konec totality pouze oslavovat, ale i varovat před jejími nástrahami a možnými formami návratu,“ píše o sobě na webu Opona.

Nejvýše postavený komunista na radnici, náměstek primátora Jiří Kurcin, má Cirkus totality přímo pod okny své kanceláře.

A i když je něco jako místní ministr za KSČM, ta souvislost mu zvláštní nepřipadá.

„Každý člověk si udělá svůj názor na dobu před rokem 1989 a na dobu po tomto roce. Před rokem 1989 se staly chyby, ty se ale děly i potom,“ řekl Kurcin Deníku.

„Je to stejně paradoxní, jako když komunisté přispívali na pražský pomník Milady Horákové,“ reagoval na výstavy podpořené polorudou radnicí Pavel Oddfish, úspěšný mostecký návrhář antikomunistických triček. S výstavami ale souhlasí. „Je třeba tu dobu neustále připomínat. Totalita byla stejné zvěrstvo jako druhá světová válka či holocaust,“ řekl Oddfish.

Stále trvá na tom, aby byla KSČM postavena mimo zákon – už jen pro svůj název a výroky některých komunistů.

„Několikrát jsem podal trestní oznámení a vždy to skončilo u státního zástupce, kde to narazilo na politickou nevoli,“ uvedl Oddfish.

Kurcin snahy o zrušení strany odmítá. Odvolává se na demokratické principy, které KSČM řadí k celosvětovému levicovému hnutí.

„Nejsme jedinou komunistickou stranou na světě,“ uvedl Kurcin. S poselstvím výstav nemá osobní problém.

„Já se nestydím za to, co jsem dělal a co dělám. Před rokem 1989 jsem nedělal žádné špatné věci a nedělám je ani teď,“ sdělil Deníku.

Komunisté mají v sociálně slabém Mostě stále hodně voličů, a proto nadále ovlivňují dění ve městě. V roce 1994 skončili v komunálních volbách druzí, těsně za vítěznou ODS. Ta získala v zastupitelstvu 24 křesel, komunisté 20 křesel. O čtyři roky později komunisté volby vyhráli – získali 29 křesel, stejně jako ČSSD. V roce 2002 byla KSČM suverénně první se ziskem 14 křesel, ale opět zůstala v opozici, protože její rivalové vytvořili bez ní vládnoucí koalici. Zlom nastal po volbách v roce 2006, kdy vítězné Sdružení Mostečané Mostu uzavřelo s KSČM dohodu s spolupráci. Ta zaručila komunistům, poprvé od Sametové revoluce, podíl na moci. V Mostě jsou dnes komunisté nejen v městské radě, ale i v orgánech městských akciových společností, kde měli před rokem 2006 omezený vliv.