Ukázalo se totiž, že téma je mnohem zajímavější, než se původně jevilo. Podle uměleckého šéfa divadla Tomáše Alferiho je muzikál vhodnější nasadit až po školních prázdninách, kdy lze uspořádat důstojnější premiéru, představení se lépe prodá a bez delší přestávky lze pokračovat reprízami.

„Je to netradiční věc," řekl Alferi. Podle něj při výběru tématu hrálo roli i to, že na Mostecku žije velká romská komunita. Hlavní záměr to ale nebyl. Současnost muzikál neřeší.

Je volně inspirovaný knihou O Mamě Romě a romském pámbíčkovi, kterou napsala Hana Doskočilová, přední česká autorky knih pro děti.

Podle umělců je muzikál plný pochopení, lásky i humoru. „Spolu s písní, poezií a divokým temperamentem toulavých Romů budeme putovat po jejich cestách za sluncem a svobodou. Setkáme se s dobrem i zlem, s jejich strastmi i radostmi. Potkáme romského Pámbíčka a dvanáct romských přikázání," píše divadlo na webu. .

Texty písní napsala a režie a choreografie se ujala Věra Herajtová. Hudbu složil Tomáš Alferi, který v muzikálu i vystupuje. Diváci uvidí a uslyší také Petra Čulíka, Terezu Karáskovou, Terezu Liškovou, Jitku Rakovou, Petra Raka, Adama Šmejkala a Pavla Zikmunda.

Muzikál je pro děti od osmi let. Vstupné bude stát 80 korun.