1) Prozradíte, co byl v roce 2011 váš největší kulturní ZÁŽITEK?

2) Co vnímáte naopak jako PRŮŠVIH v kultuře?

3) Je i něco, co byste DOPORUČILI jako zajímavé, zábavné? CD, film, knihu, inscenaci, pořad, DVD, koncert, výstavu či něco jiného…

DAVID DEYL

Funny Girl z Ústí je famózní


1) Pro mě to byla Funny Girl v podání Moniky Absolonové v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí. Zpracování, její pěvecký i herecký výkon byl naprosto famózní. Chtěl bych pochválit i orchestr divadla v Ústí, který brilantně zvládl neartificiální stylizaci i frázování.

2) Jako průšvih v kultuře vnímám nedostatek financí komplexně. Je jedno, jestli se jedná o filmovou, hudební nebo výtvarnou produkci, ale ve srovnání se sportem jde dnes do kultury směšně málo peněz!

3) Pokud mohu doporučit nějakou desku, tak to budou určitě noví Coldplay, jejich album „Mylo Xyloto“, kde je zásadní píseň Paradise! Za vydaná DVD jednoznačně skvělou komedii „Bláznivá, zatracená láska“ s Ryanem Goslingem a Julianne Moore.

David DEYL, pop zpěvák z Ústí a student Univerzity J. E. Purkyně, který na podzim u Supraphonu vydal 2. CD „Zásah“
VLADIMÍR DRÁPAL

Doporučil bych procházku lesem


1) Pro mě je práce v divadle sama o sobě nepřetržitým, takřka každodenním klokotem kulturních zážitků, takže jsem se naučil oceňovat nejen „vysoké“ výkony profesionálních umělců, ale i jakoukoli kulturu, která je dělána pro radost, musím v ní cítit život a slyšet pulzovat krev. A pak je jedno, jsou-li to amatérští muzikanti, divadelní ochotníci, děti z mateřské školky anebo národní umělci… Pro mě je nejdůležitější, aby tzv. umění přineslo potěšení (které by mělo být v ideálním případě samozřejmě vyváženo i nějakým poselstvím). A toho je kolem mě a kolem každého z nás, má-li oči, kterýma chce vidět spousta.

2) Tu svini smrt! Namátkou: Zdeněk Sýkora, Ivan M. Jirous, Václav Havel. Úroveň politické kultury v Čechách. Almužnu, která na kulturu v naší zemi zbývá.

3) Doporučil bych procházku lesem a zamyšlení nad tím, kam tento svět směřuje. Doporučil bych, aby se lidé ponořili víc do sebe samých a nechali velkokapacitní obchoďáky chvíli prázdné s osamocenou a vyděšenou „neviditelnou rukou trhu“. Doporučil bych posezení v hospodě s dobrými přáteli a při odchodu pozorovat svítání. Doporučil bych výlet na výstavu obrazů, třeba do Loun do Galerie Benedikta Rejta, kde je nádherná výstava malířky Olgy Karlíkové. Doporučil bych novou desku Toma Waitse anebo koncert skupiny Plastic People (třeba ten 11. února v Bílině). A vůbec: dobrých knih, filmů a muziky je strašná spousta, stačí „chtít“ …

Vladimír DRÁPAL, ředitel divadla Vrchlického, Louny
NATAŠA GÁČOVÁ

Užila jsem si Festival Kult 14.


1) Můj kulturní zážitek byla návštěva Kanady a Itálie, prostě opravdu kulturní zážitek. Jinak loňský Festival Kult 14. v Činoherním studiu.

2) Jako průšvih vnímám konec pražského Divadla Komedie pod vedením Dušana Pařízka.

3) Pro oddech bych doporučila knihu Jaroslava Rudiše „Konec punku v Helsinkách“, určitě knihu Dagmar Šimkové „Byly jsme tam taky“ a úplně krásný a jiný je švédský film „Zvuk hluku“, režie Ola Simonsson a Johanes Stjarne Nilsson.

Nataša GÁČOVÁ, herečka Činoherního studia v Ústí
JANA GALINOVÁ

Odehráli jsme 345 představení za rok


1) Kdysi jsme zvali na své představení své kamarády Karla Heřmánka a Jirku Bartošku. A oni nám tehdy řekli: „Zbláznili jste se? Do divadla? Už jste někdy viděli horníka z Kladna, aby se po šichtě jel podívat, jak fárají horníci na Ostravsku?“ Tak takhle nějak je to s námi. Ne že bychom nechtěli, ale prostě nemáme čas. I když… letos jsme odehráli jen 345 představení, takže jsme viděli i své kolegy „z Ostravska“. Nejvíc ze všeho se nám líbilo v brněnském Městském divadle, kde režisér a umělecký šéf Stanislav Moša dělá muzikálové divadlo srovnatelné s americkými produkcemi za české peníze.

2) Průšvih trvá už několik let. Politici, úředníci i většina „obyčejných“ lidí má pocit, že se obejdou bez umění. A nejen oni, ale i jejich děti. S hrůzou sleduji, jak škrtají z rozpočtů i ze seznamu svých potřeb divadlo, koncerty a dokonce i knížky. Přeji jim, aby jednou nemuseli hledat důvody, proč se jejich děti daly na drogy anebo na zlodějnu. Bylo by to logické. Nic jiného totiž nebudou znát. To, že existuje magický svět umění, to, že už kdysi někdo měl jejich problémy, nějak je řešil a někdo o tom napsal a hraje se to v divadle že hudba povznáší a knížky rozvíjejí fantazii a slovní zásobu se ani mezi regály supermarketů, kam je rodiče v neděli vodí „na výlety“, ani v hospodě, a dokonce ani doma u televize nedozvědí. I když… asi dozvědí, ale právě jen na úrovni televizních seriálů a „zkušených“ opileckých blábolů.

3) Já mám svoje „staré“ favority a nějak zatím nejsou překonáni. Takže: Knížky Barbara Gordonová Tančím tak rychle, jak dokážu, Marina Vlady Vladimír aneb Zastavený let (o písničkáři Vladimíru Vysockém) a cokoli od Agathy Christie či Dicka Francise; Film Griffin a Phoenixová (ten první s Peterem Falkem), Zelená míle a jeden nový mám Ženy v pokušení; CD cokoliv od Jarka Nohavici no a DIVADLO samozřejmě to naše.

Jana GALINOVÁ, herečka, dramaturgyně a manažerka Docela velkého divadla Litvínov
LUBOŠ HÁNA

Spolupracoval jsem s Růžičkou


1) Můj největší loňský kulturní zážitek, to byla spolupráce s českým jazzovým pianistou a skladatelem panem Karlem Růžičkou při nastudování a uvedení jeho Celebration Jazz Mass.

2) Podporu nabubřelých, zbytečných, pseudokulturních akcí, a naopak vnášení existenční nejistoty do práce zaběhlých institucí.

3) Začátkem listopadu loňského roku jsem měl možnost navštívit v Plzni koncert švédské vokální skupiny The Real Group, což je již po čtvrt století světová špička vokálního jazzu a byl to opravdu výjimečný hudební zážitek. Ačkoli česká vokální scéna v současnosti nemá srovnatelné těleso, je potěšující, že některá mladá sborová uskupení napadá mě například pražský Oktet, který právě vydal své první velké CD „Jsem na hraní“ v některých ohledech dosahují úrovně těchto špičkových vokálních ansámblů. Veřejnost mohla Oktet slyšet v Ústeckém kraji například včera, tedy 4. ledna od 19.00 na Tříkrálovém koncertu sbormistrovského oddělení Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Činoherním studiu. A uslyší jej 5. října na sborovém festivalu Jirkovský Písňovar.

Luboš HÁNA, Jirkov, sbormistr, pedagog UJEP
VÁCLAV HOUFEK

Průšvih kultury byl ministr Besser


1) Loni jsem toho mnoho nestihl, práce se stěhováním muzea a jeho zprovozněním mi zabraly spoustu času. Takže pro mne byl největší zážitek vidět novou expozici berlínské nadace Topografie des Terrors. Její práci sleduji už řadu let a její výkon v oblasti dokumentace nacistických zločinů je skutečně obdivuhodný. Taky mne zaujala výstava „Tür an Tür“, o tisíciletých polsko-německých vztazích. Z našich luhů a hájů bych připomněl výstavu o starých českých pověstech v Národním muzeu v Praze; kolega Petr Mašek si na ní dal spolu s dalšími záležet a myslím, že byla povedená. Tam jsem si zřetelně uvědomil, že většina klasických českých pověstí se odehrává v prostoru mezi Prahou a Ústeckem.

2) Jako velký průšvih v české kultuře jsem viděl působení ministra kultury Jiřího Bessera. Tak jen doufám, že jsme se po jeho rezignaci nedostali z deště pod okap.

3) Samozřejmě mne potěšil úspěch mých kolegů historiků. Vladimír Kaiser vydal své monumentální „Ústecké retro“, Martin Krsek se úspěšně pokusil v knize „Ústí nad Labem“, která vyšla v edici „Zmizelé Čechy“, o trochu jiný pohled na ústecké dějiny. Mimořádný úspěch zaznamenala má kolegyně z Muzea města Ústí nad Labem Jana Hubková, která byla letos nominována na cenu Magnesia Litera za knihu Fridrich Falcký v zrcadle letákové publicistiky.

Ode mne je tedy možné očekávat pouze tipy na knihy. I když jsem třeba rád, že se na plátno dostal můj oblíbený „sudetský“ komiks Alois Nebel. Rád bych doporučil mého oblíbeného ruského spisovatele Vladimíra Sorokina, například jeho „Den opričnika“ je podle mne nejen vizí temné budoucnosti Ruska, ale možná i naší.

Vřele doporučuji i mého oblíbeného filozofa Slavoje Žižeka, loni mu česky vyšla kniha „Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška“, patřící k nejlepším charakteristikám současného světa. Za přečtení také stojí Žižekův úvod ke knize Mao Ce-tunga „O praxi a rozporu“. Je to ukázková kritická analýza textů zakladatele současné Číny.

Václav HOUFEK, vědecký tajemník Muzea města Ústí nad Labem
ALENA HOUŠKOVÁ

Vychutnaly jsme si koncert Kryštofa


1) Jeden zajímavý byl. Možná se nedá říct největší, ale dal by se nazvat jako zážitek, který se mě osobně dotkl. Poprvé jsem vzala svoji sedmiletou dceru na koncert. Pod širým nebem jsme si v létě na děčínském nábřeží vychutnaly koncert skupiny Kryštof a myslím, že kapela tak získala novou fanynku. Z první řady skandovala, zpívala, až jí tekly čůrky potu…

2) Nevím. Jsem většinou nekritická a vážím si lidí, kteří se snaží jakýmkoliv způsobem organizovat akce pro další lidi.

3) Přihřeji si „svou polívčičku“, pozvu do děčínské zoo. Bohatý kalendář akcí nabízí spoustu zajímavého a každý si z něj určitě vybere. Začali jsme akce pro širokou veřejnost dělat trochu jinak dali jsme jim nálepku „návštěvnicky zajímavější“. První prima akcí, která má za úkol připomenout tradiční svátek, bude Masopust ze zoo na zámek, který se koná 4. února. Příchozí čeká bujaré masopustní veselí plné koblih, masek, které v masopustním průvodu projde ze zoo městem na děčínský zámek. Nebude chybět soutěž O nejchutnější koblihu, do které se mohou zapojit návštěvníci, k vidění bude ale třeba také tradiční soud s medvědem.

Alena HOUŠKOVÁ, tisková mluvčí Zoo Děčín