K incidentu s tragickými následky došlo v sobotu 27. května před 18. hodinou na veřejném prostranství u základní školy v ulici Rozmarýnová. Konflikt se odehrál mezi dvěma soky, přičemž starší z nich měl v náruči svého malého syna. Ten při útoku mladšího muže, jenž měl nůž a byl pod vlivem drog, utrpěl bodnořezné zranění.

Dítě zemřelo i přes veškerou snahu zdravotníků o jeho záchranu. V ulici pak vzniklo pietní místo, kam děti a dospělí nosili svíčky a hračky. Útočník skončil ve vazbě.

U krajského soudu muž stručně sdělil, že nesouhlasí s obviněním z pokusu o vraždu. „Je mi moc líto, co se stalo. Já jsem nikomu nechtěl ublížit a ani jsem to neměl v úmyslu,“ řekl. Dodal, že se bál o dítě, o jeho matku a také o sebe, protože starší muž je neustále napadal. Syna svého soka měl podle svých slov moc rád. „Já přijímám trest za malého,“ oznámil v krátké řeči u soudu.

Lidé zapalují svíčku před 14. Základní školou v Mostě, kde k tragédii došlo.
Malý chlapec, který v Mostě zemřel po ráně nožem, byl obětí šarvátky dvou mužů

Incident v Mostě byl vyvrcholením dlouhodobých sporů mezi oběma muži. Podle státní zástupkyně Kláry Kubátové byl obžalovaný v době incidentu již druhem matky dítěte. „Zapojil se do slovního konfliktu, který probíhal mezi matkou a otcem ohledně péče o dítě. Ten konflikt v určitém okamžiku vyeskaloval tak, že se jeden dospělý muž obrátil vůči druhému dospělému muži a vzhledem k tomu, že předmětem sporu bylo nezletilé dítě, tak bohužel bylo do konfliktu zataženo,“ sdělila Kubátová novinářům.

Podle obžaloby mladší muž před osudným střetem užil marihuanu a pervitin. Během hádky opakovaně se slovy „zabiju tě“ vyhrožoval na ulici usmrcením otci dítěte a v ruce držel nůž. Starší muž pak se synem v náručí utíkal pryč, ale obžalovaný je doběhl. Kdy se otec začal se synem v náručí otáčet k útočníkovi, mladší muž svého soka nožem směřujícím do oblasti hrudníku zasáhl do ruky a podle obžaloby mu způsobil drobnou oděrku kůže. Jenže nůž zároveň pronikl do krku dítěte a přerušil mu tepnu a žíly.

Dítě se stalo nechtěným terčem

Podle obžaloby chtěl mladší muž staršího muže zabít, k dokonání trestného činu však nedošlo, a útočník při tom způsobil z nedbalosti smrt dítěte. Při přípravném řízení obžalovaný vypovídal, že chtěl druhému muži jen pohrozit. Muž ho prý roky napadal a pronásledoval a během hádky na ulici měl v ruce dřevěnou tyč. Tu už ale v okamžiku bodnutí nedržel, jak upřesnila státní zástupkyně.

Obhájce Daniel Volák novinářům potvrdil, že obžalovaný odmítá skutek jako pokus vraždy po předchozím úmyslu. „Byl to nešťastný incident na mosteckém sídlišti, kde byli všichni aktéři pod vlivem drog. Poškozený, starší muž, napadal matku dítěte a můj klient ji bránil. A při tom incidentu bohužel zemřelo dítě,“ řekl obhájce. Podle něj měl obžalovaný k dítěti vztah, protože od malička ho vídal a měl ho rád. „Čili i pro něj je to bolestné,“ dodal Volák.

Otec dítěte je nyní v pozici poškozeného. U soudu ho zastupuje zmocněnec a uplatňuje nárok na náhradu škody. Po obžalovaném požaduje uhradit nemajetkovou újmu v celkové výši 17 milionů korun, z toho 15 milionů je za utrpěnou bolest a útrapy v důsledku smrti syna a 2 miliony jsou za zásah do práva na život, zdraví, důstojnost, čest a soukromí, protože otec byl podle zmocněnce po medializaci případu osočován třetími osobami například na sociálních sítích.

Demonstrace za šetrnější rekonstrukci Repre v Mostě se konala večer 27. února u zavřeného kulturního domu.
Bude to kastrace, ne rekonstrukce. Mostečané demonstrovali za záchranu Repre

Další líčení s dokazováním bude 27. března, 28. března a 19. dubna. Soud předvolá svědky, například otce a matku dítěte, a znalce. Ti jsou z odvětví toxikologie, zdravotnictví, psychologie a psychiatrie. Některé soud možná vyslechne na dálku prostřednictvím videokonference.

„Obžalovaný se ponechává ve vazbě,“ rozhodl soudce Martin Parolek. Existují totiž obavy, že by mohl uprchnout před vysokým trestem nebo že by mohl pokračovat v trestné činnosti. Obžalovaný rozhodnutí akceptoval a stížnost proti usnesení o vazbě nepodal.Soudce ho na závěr jednání ještě upozornil, že jeho situace je vážná a že během dalšího jednání nelze vyloučit zpřísnění právní kvalifikace na zvlášť závažný zločin vraždy spáchaný na dítěti mladším 15 let.

Tragédie se odehrála vloni před základní školou v Mostě

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová