Nový rozsudek si vyslechl v uplynulých dnech u okresního soudu v Mostě Petr Václavík. Bývalým učitelem tělocviku, sebeobrany a střelby na místní Střední škole technické (SŠT) se justice zabývala poté, co se ukázalo, že na škole působil skoro deset let díky falešným vysokoškolským titulům. Za zločiny padělání a pozměnění veřejných listin a za podvod ho už před necelým rokem potrestali podmínkou 30 měsíců, se zkušební dobou se stejnou délkou trvání, a 150 tisíci korun pokuty.

K okresnímu soudu se ale nyní kauza vrátila. A to po odvolání ke krajskému soudu v Ústí nad Labem, který se případem zabýval loni v září. Výsledek nynějšího nového rozhodnutí soudu shrnuje okresní státní zástupkyně Naďa Voláková. „Soud nepravomocně rozhodl podmíněným trestem odnětí svobody a trestem peněžitým. Rozhodl i o náhradě škody tak, že poškozeného odkázal na řízení ve věcech občanskoprávních,“ uvedla mostecká šéfžalobkyně s tím, že státní zástupce i obžalovaný si podali odvolání.

Další informace k novému rozhodnutí okresního soudu v kauze falešných diplomů pedagoga mostecké školy poskytl Deníku advokát obžalovaného Jiří Filípek. „Pan Václavík se odvolal k celému rozsudku. K pouze té škodě se také odvolal státní zástupce,“ uvedl obhájce, který zároveň dodal, že v novém rozhodnutí mostecký okresní soud obžalovanému nepřiznal povinnost hradit vyčíslenou škodu. Jinak byl rozsudek pro jeho klienta téměř shodný jako minulý rok.

Podle zdroje redakce, dobře obeznámeného s případem, je zásadní rozdíl nového, zatím nepravomocného rozsudku oproti tomu starému výše škody, kterou měl Václavík škole způsobit. Původně ji totiž soud vyčíslil „pouze“ na 1 milion 775 tisíc korun. Nyní ale soud škodu vyčíslil na 4 miliony 250 tisíc. Škola ji má ale po Václavíkovi vymáhat v civilním řízení. První vyčíslení odráželo rozdíl v platu pedagoga o několik platových tříd navíc k základnímu výměru, který měl díky diplomům.

Nynější daleko vyšší vyčíslená cifra pak odráží celkovou výši vyplacených finančních prostředků pedagogovi během skoro 10 let, kdy na škole působil. Argumentem přitom je, že bez diplomů by ho škola ani nemohla přijmout. Dilema ohledně vyčíslení škody se řešilo už při původním hlavním líčení u okresního soudu v Mostě, kde byl reportér Deníku přítomen. Samotný mostecký okresní soud nyní ani po urgenci Deníku nové rozhodnutí v případu neshrnul.

Mohlo by vás také zajímat: Žárlivec skoro uškrtil expřítelkyni v paneláku v Mostě. Dostal devět let vězení

Krajský soud v Ústí se zabýval procesem kvůli pokusu o vraždu v Mostě | Video: Deník/Jaroslav Balvín