Bezpečnost úseku výrazně zvyšuje skutečnost, že křížení všech silnic a železničních tratí je řešeno mimoúrovňově. A navíc cyklostezka je položená mimo motorovou dopravu.

Benefit pro předplatitele:
e-kniha Cyklodeník. Pouze při nákupu předplatného na 3 nebo 12 měsíců. www.denik.cz/predplatne

Základní trasa začíná v Otrokovicích, odkud se vydejte podél řeky Moravy do Napajedel. Pojedete kolem rekreačního střediska Pahrbek, dříve vyhlášeného místa pro rekreaci.

Po několika kilometrech narazíte na jez ve Spytihněvi, kde si lze představit,jakou sílu měla voda při povodních v roce 1997.

Horní Bečva
Nejkrásnějším Valašskem až do jeho srdce. Města na soutoku dvou Bečev, I. díl

Setkáte se zde už i s větším množstvím člunů i hausbótů, a pochopíte, proč je místo tak populární. Po kanálu se můžete plavit buď na lodích s pravidelným jízdním řádem, nebo si můžete půjčit motorové plavidlo. Tak proč si nedopřát být chvíli pravým kapitánem, byť na malé lodi?

K menším plavidlům stačí běžný řidičák na auto. Na plavbu se nezapomeňte registrovat. Trasa se line půvabnou slováckou krajinou, kdy zhruba v polovině dojedete do samotného srdce regionu – Uherského Hradiště. Historického města s upravenými ulicemi, stylovými kavárnami, a na vyhlášené víno také brzy narazíte.

Je zde i dostatek ubytovacích kapacit a spousta možností na výlety v okolí. Například na zámek Buchlovice či hrad Buchlov.

Cykloputování pokračuje ve směru na Ostrožskou Novou Ves se štěrkovišti s průzračnou vodou. Zkrátka ideální místo na zastavení a osvěžení.

Odtud do cíle zbývá asi 15 kilometrů, než vstoupíte do Strážnice. Města s pozitivní slováckou energií zasvěcenému skvělému vínu a folkloru.

Tipy na dřívější start

Putování podél Baťova kanálu není nutné začínat v Otrokovicích. První možností je krajské město Zlín s baťovskou architekturou, vyhlídkou z mrakodrapu a také druhou nejnavštěvovanější tuzemskou zoologickou zahradou. A jestli někde začíná a končí Valašsko, tak právě ve Zlíně.

Valašské Meziříčí
Nejkrásnějším Valašskem až do jeho srdce. Města na soutoku dvou Bečev, II. díl

Druhou variantou je vyrazit z Kroměříže, nazývané Hanácké Atény. Mají tam i nádherný Arcibiskupský zámek, Podzámeckou a Květnou zahradu a kromě toho i nádherné náměstí.

Jak z Kroměříže, tak ze Zlína vede do Otrokovic podél vody značená cyklostezka dlouhá přibližně 20 kilometrů.

Ať se pochlubíte znalostmi

Slovácká vinařská podoblast zahrnuje 131 obcí, z toho 115 vinařských. Má tak nejvyšší počet vinařských obcí ze všech podoblastí, v nichž se réva vinná pěstuje.

Daří se tu hned několika vyhlášeným odrůdám: hlavně Ryzlinku rýnskému, Rulandskému bílému i šedému a z červených vín Frankovce, Zweigeltrebe a i novému Cabernetu Moravia. V okolí Mutěnic a Čejkovic zase prospívá Tramín, Muškát moravský a Ryzlink rýnský.

Hlavní pěstovanou odrůdou v okolí Uherského Hradiště je Müller Thurgau. Naproti tomu na těžkých půdách západního úpatí Bílých Karpat se hojně pěstuje Sylvánské zelené, Rulandské bílé a Ryzlink rýnský. Zdejší vinohrady neodmyslitelně doplňují i oskeruše - mohutné ovocné stromy s léčivými plody.

Zámek v Lednici
Impozantní Pálavou nejen za připomínkou života v nesvobodné vlasti

Baťův kanál byl vybudovaný v letech 1934–1938 v délce 52 km, která spojovala Otrokovice se Sudoměřicemi, kde se překládalo hnědé uhlí z železničních vagonů do lodí a remorkéry přepravovalo do Otrokovic.

V současnosti je zprovozněno 13 plavebních komor a umožněna jak pravidelná, tak i turistická vodní doprava. Vodní cesta částečně vede po řece Moravě, jinak uměle vyhloubenými kanály s řadou pohyblivých jezů. Na snímku je loď v jedné z plavebních komor.

Navazující vinné stezky

Slovácko je protkáno i známými vinařskými stezkami. Pokud už se pro cestu podél Baťova kanálu rozhodnete, zvažte, že se zde zdržíte více než jeden den. Co například se podívat i sem?

Uherskohradišťská vinařská stezka
Převážně rovinatá trasa je ideální pro celodenní rodinný výlet. Vede většinou jen mírně zvlněnou pahorkatinou, po klidných silnicích a cyklostezkách. Na své si přijdou milovníci vína, lidové architektury i historických a přírodních památek.

Vede přes Uherské Hradiště, Hradčovice, Vlčnov, Dolní Němčí, Polešovice a Boršice.

Strážnická vinařská stezka
Dosahuje až k bělokarpatským stráním, je námětem na několikadenní pobyt v kraji Joži Uprky, svébytné lidové architektury a lahodných bílých vín.

Navštívíte Sudoměřice, Petrov, Strážnici, Radějov, Tvarožnou Lhotu, Lipov, Blatničku i Blatnici pod Svatým Antonínkem.

Moravská vinná (Slovácká) stezka
Vinařská magistrála spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm a nabízí putování regionem, který zdobí víno, bohatá historie i živé tradice. Prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, desítka chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje.

Vede přes Terezín, Čejč, Čejkovice, Starý Poddvorov, Mutěnice, Ratíškovice, Milotice, Kyjov, Kostelec, Vlkoš, Vracov, Bzenec, Těmice, Polešovice a Uherské Hradiště.

Autor: Adam Novák