Letos to Litvínov na Karlovy Vary neumí. Počtvrté v sezoně nestačila severočeská družina na výběr karlovarské Energie a prvně tak Benzina pod trenérem Vladimírem Kýhosem nezískala ani bod. Nelichotivé statistiky si ale brankou v zápase vylepšil domácí bek Ivan Švarný. Ten v bilanci plus/mínus patří k nejhorším obráncům extraligy. Je předposlední 440. „Mínus 25 je nelichotivé číslo,“ přikývne. „Trápilo mě to, ale důležitá je pro nás desítka,“ doplnil 26letý Švarný.

Jak jste viděl zápas s Vary? Nedokázali jste se prosadit a nezískali body.

Těžko říct, možná na nás dolehla už únava nebo nekoncentrovanost.

I když přišla porážka s Vary, tak jste stále v desítce bojující o play off. To je na druhou stranu povzbudivé, že? Měli jste dlouhou, možná až nečekanou, bodovou sérii.

Čekaná, nečekaná. Řekli jsme si, že musíme všichni začít bojovat a bylo vidět, že se nám to vyplatilo, protože jsme bodovali. Ale musíme makat dál, čekají nás další tři zápasy a sezona končí v 52. kole základní části. Pak se uvidí, jestli máme desítku nebo ne.

Máte šest bodů náskok na Kometu Brno, dnes jste mohli udělat výrazný krok k play off.

Věděli jsme, že to dnes nebude jednoduchý zápas a taky nebyl. My se nemůžeme koukat před sebe nebo za sebe. Hledíme na své výkony. To nám pomohlo dostat se výše.

Přišel trenér Kýhos. V čem je to jiné proti trenérovi Reichlovi?

Těžko říct v čem nastala změna. Začali jsme všichni bojovat, neříkám, že za Albyho (Roberta Reichla) jsme nebojovali. Také jsme si vysvětlili, kdo a co má dělat, kdo má kde jaký post. To pomohlo.

A co říkáte na své statistiky? Pro obránce asi hrozivé číslo.

Sledoval jsem to a musím říct, že mě to dost trápilo. Pak jsem si řekl, že se nemůžu soustředit jen na tohle, jdu od zápasu k zápasu a to je směrodatné. Je to nelichotivá statistika, ale život jde dál.

A v čem vidíte příčinu? Dříve jste byl na opačném pólu.

Vidíte, jednou jste nahoře a jednou dole. Neumím si to vysvětlit. Snažím se na to nehledět, hrajeme jako tým a snažíme se o desítku.

Když nastoupil trenér Kýhos, tak si vzal stranou Marka Černoška, protože chyboval. Probíral to také s vámi?

Stranou si mě nebral. Každý má internet, každý si to může prohlédnout. Jak říkám, ne vždy za to mínus člověk může – odvoláme brankáře, hrajeme v pěti, dostaneme do prázdné branky gól. Není to lichotivé, musíme makat.

Teď vás čeká deset dnů dlouhá pauza. Takže prospěje, když jste mluvil o únavě?

Ano, oddychneme si, ve středu večer se setkáme. Myslím, že jsme za posledních pět nebo šest zápasů odevzdali na ledě maximum. Ještě nás čekají tři kola.

Hodně se mluví o brankáři Martinu Volkeovi, ten čaruje a drží vás.

Martin pomohl, všichni to vidí. My jako tým mu děkujeme. Ať mu vydrží ta fazona co nejdéle.