Předlouhých 59 let nepřetržitě figuruje litvínovská hokejová bašta v nejvyšší soutěži. A nejmenší extraligové město zůstane na mapě elitních tuzemských klubů i nadále. 

Letos to ale měli Chemici pořádně nahnuté. Kdekdo je už odepisoval. Extraligu nakonec zachránili až v úplně posledním barážovém utkání, ve kterém doma porazili Kladno 5:2 a odvrátili historický propadák. „Lidé trhali permanentky, posílali nás do pekel, ale my to zvládli. Jsem strašně rád, opravdu jsem nechtěl být  u toho, že Litvínov sestoupí,“ ulevilo se litvínovskému brankáři Pavlu Kantorovi. Nakonec u toho nejsem, je to super. Budeme slavit, padne nějaké pivko,“ usmíval se Kantor.

S Vervou po nedělním záchranářském utkání slavilo i šest tisíc fanoušků na stadionu, stejně jako když před třemi lety dorazil do Litvínova mistrovský titul. „Děkuji fanouškům za to, že dokázali hráče vyburcovat a ti ze sebe vyždímali všechno. Neumím si představit, že bychom spadli z extraligy,“ radoval se trenér Jiří Šlégr, který usedl na litvínovskou lavičku v průběhu sezony.

Úleva byla znát i na hráčích. „Slavíme! Neumím si představit tady teď před vámi stát a mluvit o tom, že jsme sestoupili, to si fakt neumím představit. Jsem strašně šťastný, že jsme dokázali Litvínov zachránit v extralize,“ oddechl si kapitán litvínovské družiny Michal Trávníček.

Extraligu opouští Jihlava, kterou nahradí Karlovy Vary. Energie měla jistý postup už před posledním kolem, když se podle očekávání podělila o body s Litvínovem. A to nakonec rozhodlo. 

Krušnohorci zažili v baráže krušné chvilky, rozhodující utkání ale jednoznačně ovládli. Už v 1. minutě je nasměroval k záchraně Černý a v 6. to bylo po trefě Jánského už 2:0. Ve druhé periodě vtěsnali Jícha s Lukešem dva góly do necelé minuty. V té chvíli už nikdo nepochyboval. Na 5:0 zvýšil Baránek. V poslední desetiminutovce slavící Litvínov nechal Rytíře zkorigovat brankami Patyka a Kauta.     

HC Verva Litvínov – Rytíři Kladno 5:2 

Branky a nahrávky: 1. Černý (Sörvik), 6. Jánský (Lukeš, Mikúš), 27. Jícha (Válek, Matoušek), 28. Lukeš (Mikúš), 43. Baránek (Válek) – 54. Patyk (Kehar), 55. Kaut (Lenďák, Pekr)
Rozhodčí: Pešina, Lacina – Brejcha, Frodl. Vyloučení: 2:2, bez využití, střely: 29:17. Diváků: 6011

Litvínov: Kantor – Sörvik, Baránek, Gula, Frolo, Sklenička, Iberer, Doudera – Hanzl, Mikúš, Černý – Jánský, Hübl, F. Lukeš – Řehoř, Gerhát, Trávníček – Jícha, Válek, Matoušek

Kladno: Cikánek – Štindl, Matula, Kehar, Zelingr, Lenďák, Repe – Kružík, Kaut, Redlich – Tůma, Kubík, Kloz – Zikmund, Machač, Bláha – Pekr, Svedlund, Vildumetz – Patyk