„Jirka se připravuje individuálně. Uvidíme, zda naskočí na led. Kdyby podával výkony jako v minulé sezoně, bylo by to super," řekl generální manažer litvínovské Vervy Robert Kysela.

Jak to v současnosti vypadá v extraligovém Litvínově?

Vypadá to s námi dobře (úsměv). My jsme po sezoně udělali s trenéry takovou analýzu a trenéři vyjádřili přesvědčení, že máme poměrně dost mladých hráčů Jurčíka nebo Písaříka, to jsou kluci, kteří buď do extraligy nakoukli nebo ji ještě pořádně nehráli, že jim chceme dát důvěru. Písařík se střelecky dobře prosazoval v první lize. Máme také pár juniorů, kteří možná za to stojí. Trenéři věří tomu, že tým připraví tak, že bude lepší než byl v loňské sezoně. Přemýšlíme ještě samozřejmě o nějakém doplnění kádru. Nějakým způsobem jednáme se Spartou o příchodu beka Karla Kubáta. Zatím se to ovšem úplně nedaří. Spartě se trošku rozprchla obrana, máme nějakou dohodu v případě, že podepíší nějakého zahraničního beka, že by nám Karla pustili.

Není už žádným tajemstvím, že Karel Kubát by chtěl do Litvínova také.

Není to žádným tajemstvím, my jsme s Karlem dlouhodobě v kontaktu. Byli jsme vlastně od doby, kdy odcházel a chtěl to ve Spartě zkusit. Já jsem rád, že dneska by se chtěl vrátit. My jsme pro to připravení udělat všechno, abychom Karla dostali. Karel je, nechci říct jediná, ale nejvýraznější a největší posila, kterou bychom si přáli. Trenéři řekli, že jestli chceme posilu, tak chtějí Karla Kubáta.

V útoku asi není potřeba něco měnit. Máte nového kondičního trenéra. Hráči si ho pochvalovali.

(smích) Jestli si hráči pochvalují kondičního trenéra, tak jestli není něco špatně (smích). Ale snad jo. Vytvořili jsme takový trenérský tým angažovali jsme Zdeňka Orcta jako trenéra gólmanů, protože je to brankář s dlouholetými zkušenostmi. Jednak s ním Pavel Francouz trénoval dlouhodobě v Ústí a vyjádřil přání, že by s ním rád spolupracoval dál. Takže to je náš nový trenér gólmanů. Marián Voda, který připravoval spoustu hráčů z NHL nebo Lev Poprad či Praha, toho si zase přál Radim Rulík, který s ním spolupracoval. Trošku jste mě zarazili, že jsou s ním hráči spokojení (úsměv). To se budu muset jít na ty tréninky podívat (úsměv). Na druhou stranu je to asi dobře. Já myslím, že ti hráči k tomu mají dnes profesionální přístup a že spokojení jsou, protože vidí, že jim ty tréninky něco dávají.

A co Jiří Šlégr? Prý se také chystá do přípravy na novou sezonu.

Jirka se připravuje individuálně. Tihle hráči, kteří už mají něco za sebou, kondici již nezvětší, ti si ji udržují a vidí sami po těch letech v NHL, jak se mají připravovat. Takže Jirka se připravuje sám a myslím, že by to mělo být jako v průběhu sezony, kdy Jirka hrál jeden zápas a jeden zápas odpočíval. Podle toho jak mu to samozřejmě dovolí zdraví, protože on říká, že je zdravý. Ale kdyby to řekl mně, tak mu povím: Jirko, ty už nebudeš zdravý nikdy. Ale je relativně zdravý a může se pokusit ještě sezonu hrát. Myslím, že ukázal po tom úvodu, kdy vyběhl na led a já slyšel spousty skeptických hlasů, tak ukázal, že s dvaceti zápasy byl druhým nejproduktivnějším bekem. V těch krizových chvílích, kdy jsme hráli na Slavii měl ice time snad dvacet minut. Trenéři ho hodně využívali. Takže já si myslím, že Jirka se připraví a bude pokračovat v těch výkonech minimálně jako loni.

Ptát se na pokračování Martina Ručinského je ještě asi brzy, že?

Teď jsem ho dvakrát viděl. Jednou v Litvínově a jednou na golfu v Karlových Varech a tak mu říkám: Růčo, objednal jsem ti hokejky a on: Na co? Na bandy jo? (úsměv) Ale smál se u toho, takže doufám, že to bere s úsměvem a že ho začátkem srpna uvidíme na ledě.

Probleskly zprávy, že by Ručinského snad chtěla Sparta, nebo že má zájem i Slavie.

Nevím jak Sparta, to si neumím dost dobře představit. Protože ze Sparty ho tehdy dost nevybíravým způsobem nechali odejít. Takže si nemyslím, že by se chtěl do Sparty vrátit. Slavie, tam byla alternativa, když tam byl Vláďa Růžička (dnes trenér české reprezentace) a hrál tam Bedýnka (Jaroslav Bednář), takže si myslím, že k té Slavii měl blízko. Ale já doufám, že Martin ukončí kariéru v Litvínově. O tom jsem přesvědčený. Buď tu kariéru ukončí, nebo bude pokračovat. Myslím, že nemá zapotřebí už někam přestupovat. Pokud se samozřejmě nestane to, že ho v Litvínově někdo urazí nebo vyrazí či ho trenéři nebudou nějakým způsobem stavět. Martin ale s trenéry našel výbornou společnou řeč a spolupráce jim funguje. Přání je otcem myšlenky a já si myslím, že Martin bude pokračovat minimálně ještě tuto sezonu.

Co Petr Nedvěd? Není možnost, že by se nastartoval a hrál v Litvínově?

Já to vidím tak, že Petr Nedvěd je hráčem podobného formátu jako Martin Ručinský. Jeho domácím týmem je Liberec, ale je tady trošku rozdíl v tom, že my tady Martina chceme, kdežto v Liberci už Petra nechtějí. Umím si představit, že Petr přiletí z Floridy, zasvrbí ho prsty a řekne si, že by si chtěl zatrénovat, zahrát si. Opravdu nevím, zatím se o ničem takovém nejedná, ale uměl bych si představit, že by třeba v polovině sezony nastoupil někde. Uvidíme, zda v Litvínově. Hrál tady v juniorských kategoriích, takže Litvínov je také takový jeho polodomácí klub. Uvidíme. Bude tady mít Růču, jestli bůh dá, tak Jirku Šlégra. Ale u Nedvěda to spíš vypadá na to, že kariéru už skončil.