„Začínal jsem cítit, že toho bylo dost. Za svou kariéru už jsem odehrál hrozně moc zápasů a dával jsem do nich všechno. Před poslední sezonou jsem tvrdě dřel, abych se dobře připravil. Chtěl jsem, aby to byla poslední dobrá sezona, což se nepovedlo. Rozhodl jsem se skončit hlavně kvůli rodině a také už jsem se necítil jak ten rozdílový hráč, který by v týmu dominoval. Cítil jsem ze sebe, že už nejsem pro tým takovým přínosem, a proto jsem se rozhodl ukončit svou kariéru,“ vysvětlil Pilař v rozhovoru na webu Vervy.

Litvínovský odchovanec prožil bohatou kariéru. V mateřském žlutočerném dresu odehrál přes 200 extraligových mačů. V nejvyšší soutěži nastoupil k 490 zápasům, ve kterých vstřelil 72 gólů a na 173 přihrál. Se Spartou se stal dvakrát českým šampionem. Ve slavné NHL odehrál přes 100 utkání za Toronto. V roce 2001 se stal mistrem světa. „Byla to krásná jízda. Měl jsem štěstí jako jeden z mála lidí prožít úspěšnou kariéru a živit se hokejem, což byl už od mala vždycky můj sen,“ bilancoval Pilař.

„Za svou kariéru jsem opravdu šťastný, díky hokeji jsem se mohl podívat všude po světě, zahrát si slavnou NHL. Toronto je asi nejhokejovější město na světě. Mentalita těch lidí a celé NHL, profesionalismus organizace, to bylo všechno neuvěřitelné. Byla to pro mě velká škola, hrát s takovými hráči, hodně z nich už je v síni slávy nebo se brzy do ní dostanou.“

Pilař už začal novou etapu svého života jako agent. „Ještě je to čerstvé, ale začal jsem dělat hráčského agenta. Jsem pořád ve styku s klukama, s manažerama a trenérama, které jsem za svou kariéru potkal. Shodou okolností první můj hráč byl Ondřej Jurčík, se kterým jsme v Litvínově uzavřeli první kontrakt. Uvidíme jak to půjde dál,“ uzavřel Pilař.