K tomu ho donutily nedávné smutné okolnosti náhlého úmrtí jeho přítelkyně a modelky Kateřiny Netolické.

„Je tady super pozitivní atmosféra. Jsem hrozně rád, že jsme se dohodli v hodně krátké době. Začínám tady od nuly a chci se prezentovat jako v Rusku," řekl Petružálek. Peníze nehrály žádnou roli. "Většina mojí výplaty půjde na charitativní účely," dodal. Důležitější pro něj je blízkost rodiny a přátel.

„Je to významná událost pro náš klub. Kuba je v současnosti jeden z nejlepších našich odchovanců. Vrací se k nám do konce sezony. Je to pro nás velká událost," přidal generální manažer Vervy Robert Kysela. Verva v pátek v extraligovém hitu hostí mužstvo Sparty. Zasáhne už nová litvínovská akvizice do boje? „Je to možné, ale nechci dopředu spekulovat. Každopádně z Ruska jsem dobře připravený. Tréninky jsou tam tvrdé."

Dnes jste s týmem trénoval. Jak na vás mužstvo působilo?

Je tady super pozitivní atmosféra. Jsem hrozně rád, že jsem se tady dohodli v hodně krátké době. Začínám tady od nuly a chci se tady prezentovat jako v Rusku. Je tady super parta a já to dneska v kabině zažil. Tři čtvtě týmu znám osobně. Jsem rád, že litvínovský hokej získal jméno jaké dříve měl.

Bylo více možností než jen Litvínov?

Měl jsem jen dvě – Jekatěrinburg a Litvínov. Vybral jsem si Litvínov, chtěl jsem být co nejblíže rodině. Neplánoval jsem jít jinam než do Litvínova.

Už zítra hrajete proti Spartě. Naskočíte do zápasu?

Probírali jsme to s trenéry, fyzicky jsem z Ruska dobře připravený, tréninky tam jsem opravdu tvrdé. Varianta proti Spartě? Je to možné, ale nechci dopředu spekulovat.

Máte číslo 88, ale to tady měl Zbyněk Sklenička. Takže nedošlo k nějaké rozepři?

Jsme dobří kamarádi. Vím, že je starší a když jsem mu řekl, že bych to číslo chtěl, tak on nepřemýšlel ani deset vteřin a číslo mi dal. Hrozně si toho cením a chtěl bych mu moc poděkovat.

Jak se těšíte například na spolupráci s Martinem Ručinským? Psalo se, že jste si na ledě sedli.

(úsměv) Psali, že jsme spolu hráli v New Yorku Rangers, ale já za New York neodehrál ani jeden zápas (úsměv). Ale co vím od bráchy, tak Martin je pořád skvělý a rychlý hráč. Má i dobrou hlavu a díky němu je dnes Litvínov tam kde je. Je stále hodně platý. Když budu mít šanci si s ním zahrát bude to pro mě jen super. Získám zase další zkušenosti.

Už víte, kde bude vaše místo? Je tady zraněný František Lukeš. Tak jestli ho třeba nemáte nahradit?

Je to jako když jsem přišel do Dynama Moskva, kde jsem měl být náhradou za Ovečkina a všichni to srovnávali, ale já to tak nemám. Stejně tak nechci být náhradou za Frantu Lukeše. Má tady své místo, udělal tady nějaký výsledek. Chci klukům pomoci a budu preferovat styl, na který jsem zvyklý – chodit hodně do brány, používat sílu.

Letos se Litvínovu daří, každý říká, že by to mohla být ta snová sezony. Asi byste rád u toho byl.

Tak to samozřejmě, že bych u toho rád byl. Ale je půlka sezony a strašně brzo o tomhle mluvit. Je stále čas. Dostat se do play off je jedna věc a vyhrát ho je druhá. Cílem je teď dostat se do play off a pak budeme začínat od nuly, takže se uvidí.

Hráči tady chválí trenéry, mužstvo funguje. Zažil jste tedy jen jeden trénink, ale jak trenéři na vás působili?

Poznal jsem dnes trenéry poprvé, protože v minulosti jsem ani pro jednoho nehrál. Už jen když jsem prošel dveřmi jejich kabiny, tak jsem tam cítil hrozně pozitivní energii. A během i dnešního tréninku si myslím, že už se tam utvořilo nějaké pouto. Za poslední tři sezony v Rusku jsem tohle nezažil.