Prvním střelcem pátého finálového střetnutí byl Jiří Gula, který v jedenácté minutě první třetiny napřáhl, propálil stínujícího obránce i brankáře Hamrlíka. Oceláři se nedokázali výrazněji proti Francouzovi prosadit, vše směřovalo ke žlutočerným divokým oslavám. Fanoušci už pak doma začali z ledničky vytahovat šampus, ale přesně třicet šest vteřin před koncem střetnutí vyrovnal Plíhal. Neskutečné drama!

Zápas se přehoupl do prodloužení, kde měl titul na hokejce Ručinský po akci s Petružálkem, ale brankář Hamerlík ho neskutečným zákrokem vynuloval. Horko bylo Ocelářům hned o pár chvilek později, kdy puk dotlačil za Hamerlíka Ručinský, ale po posouzení videa rozhodčí branku neuznali a Hamerlíka pro zranění musel střídat Hrubec. Do konce prodloužení už se nic zajímavého nestalo a zápas došel do nájezdů.

A tam rozeřval třinecké fanoušky Dravecký. Třinec prodloužil finálovou sérii.

„Dostali jsme gól takhle blbě, ale to se stává. V prodloužení jsme pak měli převahu, ale bohužel jsme nerozhodli. Nic se neděje, Třinec snížil a jedeme dál," říkal klidným hlasem Martin Ručinský, který měl v prodloužení na čepeli zlatý gól, ale puk podle sporného verdiktu videorozhodčího neskončil za brankovou čárou. „Snažil jsem se to hodit na bránu, pak začali kluci zvedat ruce, ale já jsme to neviděl. Karel Kubát u toho stál a říkal, že si myslel, že to bylo v bráně…"

„Nebylo to jednoduché, kvalita ledu nebyla dobrá. Postavil se mi puk, ale dík Bohu to tam spadlo," oddechl si třinecký hrdina zápasu Vladimír Dravecký, který si nepřipouštěl, že by jeho tým finále prohrál. „My stále věříme. Do poslední minuty jsme věřili a nakonec to tam spadlo," dodal Dravecký.

HC Oceláři Třinec - HC Verva Litvínov 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 60. Plíhal (Irgl), rozhodující nájezd Dravecký - 11. Gula (Martynek). Rozhodčí: Hejduk, Šír - Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 5200 (vyprodáno). Stav série: 2:3.

Třinec: Hamerlík (74. Hrubec) - Roth, Klesla, Nosek, Linhart, Trončinský, M. Doudera, Foltýn - Irgl, Klepiš, Dravecký - Orsava, Polanský, Adamský - Hrňa, Plíhal, Ružička - Cienciala, Matuš, Rákos. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Pavlík, Sklenička, Gula, Pavelka - Jánský, Hübl, Lukeš - Petružálek, Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Jurčík, Piroš, M. Hořava ml. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.