„Já končím, nemám už na to sílu," přiznává dlouholetý trenér Zdeněk Němec. Před tímto extraligovým ročníkem mu odešla z různých důvodů celá řada hráček. Torzu týmu se nepovedlo vybojovat ani jeden bod, v základní části dal ve dvanácti zápasech jen šest branek, 125 jich inkasoval.

Ivan Hlinka
Kvíz: Kolik poznáte slavných hráčů hokejového Litvínova?

„Je to šílené, všichni tím trpíme," přiznává litvínovský kouč. Jaké jsou důvody tristní bilance? „Odešly nám hokejistky, které v minulé sezoně daly všechny branky. Skončily i další, nestíhají třeba kvůli škole nebo hrají za kluky. Dobré hráčky zkrátka šly pryč. Spojily jsme se s Lovosicemi, ty ale hrály o dvě soutěže níže, takže kvalita je jinde. Mají nadšení, ale bude dlouho trvat, než se dostanou na nějakou odpovídající úroveň."

Když holky mají „své dny", je to znát
Zdeněk Němec působil u ženského hokeje téměř tři desítky let. Nejdřív byl fanoušek, protože hokej hrála i jeho sestra, poté začal s trénováním. Nikdy nevěřil, že psychika žen ve sportu je naprosto rozdílná od té mužské. „Když holky mají ´své dny´, je to znát. Ony se to snaží nedávat najevo, ale poznáte to. Dobré ale je, že většina z nich vyrůstala s kluky, takže je zocelená. Nemůžete jim nějak nadávat, je*at je, ale něco snesou. Hlavně za tu dlouhou dobu trénování vím, co si můžu dovolit. Každopádně práce s ženami ve sportu je zajímavá."

Litvínov nemá kde brát, hokejistek je málo, navíc přibyly konkurenční kluby. „Kvalitní holky jdou do kvalitního klubu. V Příbrami jsou reprezentantky, proto tam jdou i holky z širšího okolí. Navíc skončily další, které tenhle systém extraligy nebaví. Máme soutěž o čtyřech týmech… Peníze do ní ale vůbec nejdou, ty jdou ze svazu jen do reprezentace, a to ještě pouze do áčka," krčí Němec rameny.

Fanoušci na hokeji Litvínov - Třinec
FOTO, VIDEO: Byli jste na hokeji v Litvínově? Najděte se na fotkách!

Už je rozhodnutý, že po sezoně skončí. „Už to nejde dál dávat. Jsem spíš manažer, před zápasy musím dávat kádr dohromady, fakt to není sranda." Co bude dál s týmem? „Klub uvažuje o zrušení týmu žen z důvodu malého počtu opravdu litvinovskych hráček a samozřejmě i z důvodu finančních, i když ho doteď podporoval, holky nemusely platit ledy, rozhodčí. Je varianta, že se naše kapitánka pokusí dát družstvo dohromady, ale bude muset shánět kromě hráček i peníze, možná se pokusí ještě jednat s kubem. Proto se mi pravděpodobnější jeví varianta přesunu do Kadaně, kde vzniká hokejový tým žen. Navíc holky na něj mají vazby. Všechno se bude řešit po sezoně," tvrdí Zdeněk Němec.

Kančiová: Vidle do toho hodil i rozpis ligy
Před sezonou se společně s dalšimi hokejistky přesunula do Litvínova z Lovosic. Alena Kančiová říká, že vnímala obrovský rozdíl. „V Litvínově má ženský hokej dlouholetou tradici, tomu odpovídá i zázemí a vše ostatní. Jestli tu teď ženský hokej skončí, bude to škoda. Ale není se co divit. Za posledních pár let vzniklo poměrně dost ženských klubů. Některé holky šly hrát tam, kde to mají blíž. Další holky jsou v zahraničí, mají školu nebo se staly maminkami. Například naše dlouholetá gólmanka má druhé dítě. Také do toho trošku hodil vidle řád ligy, protože o víkendech hrají mladší holky za kluky a zápasy se kryjí." 

Litvínov po základní části hrál semifinálovou sérii s Příbramí, prohrál ji 0:2 na zápasy (0:14, 0:19), nyní má rozehranou sérii o bronz s Kladnem. V prvním duelu na ledě soupeřek padl 2:19, v pátek od 18.30 ho čeká odveta, která možná bude posledním utkání bohaté historie litvínovského ženského hokeje.