Bylo to naprosto odlišné utkání než to, které hokejová dvacítka na úvod mistrovství světa vyhrála 5:4 nad Slovenskem. Svěřenci trenéra Radima Rulíka měli proti Finsku raketový vstup do utkání a po první třetině vedli 2:0. Poté ale Finové otočili průběh zápasu třemi brankami, kapitán Myšák ale vyrovnal a poslal utkání do prodloužení.

Zleva Michal Gut z ČR a Joakim Kemell z Finska.
Hokejová dvacítka vzdorovala Finům. Obhájcům bronzu podlehla až po nájezdech

To rozhodnutí nepřineslo, nakonec se z výhry 4:3 po nájezdech radovali Finové. „Nemáme se za co stydět. Po zápase se Slovenskem jsme si něco řekli k naší hře. Proti Finsku jsme se posunuli, podali jsme vyzrálejší výkon,“ hodnotil utkání Rulík.

Dva výrazní hráči

I podle výkonů na ledě, ale i podle čísel jsou zatím v českém týmu dva výrazní hráči – kapitán Jan Myšák a bek David Jiříček. Jan Myšák je osobností na ledě i mimo něj. Český kapitán proti Finům přispěl vyhraným vhazováním k brance v první třetině, poté střelou zpoza brány vyrovnal na 3:3.

K tomu přidal litvínovský rodák jako jediný z českého výběru proměněný nájezd, na ledě pak strávil téměř 25 minut. „Cítím se jako lídr, když mám potřebu něco říct, tak to řeknu. Pro mě je nejdůležitější, aby český národní tým vyhrával. Chci ho táhnout stejně jako to dělaly legendy, ke kterým vzhlížím,“ řekl Myšák po utkání s Finy, po kterém se dostal na šesté místo kanadského bodování turnaje se třemi góly a jednou asistencí.

Pavel Patera
Reprezentace? Byla by drzost, kdybych o tom uvažoval, myslí si Pavel Patera

Druhou výraznou tváří je šestka aktuální draftu NHL, bek David Jiříček. Urostlý obránce sice těsně před šampionátem doléčil covid, ani chvíli ale s účasti v Edmontonu neváhal. Jiříček, kterého draftoval Columbus Blue Jackets, je pro českou obranu stěžejní – během utkání s Finskem na ledě strávil téměř 26 minut, během nichž předvedl řadu obranných zákroků, k tomu byl navíc Jiříček i u důležité branky na 3:3, která znamenala prodloužení.

K dalšímu utkání nastoupí dvacítka v noci z neděle na pondělí, kdy se postaví domácí Kanadě.