Jaký je důvod vaší absence v brance Colorada?
Když začal kemp, tak bohužel i přesto, že jsem se celou pauzu snažil rehabilitovat a dávat do kupy kyčle, tak se mi zranění zase ozvalo - ten samý styl bolesti, který mě limitoval v play-off. Znovu mě poslali na rezonanci, potom jsme zažádali ještě o druhý názor, což je v NHL docela běžné. Jel jsem do hor, do Vailu, kde působí pan doktor Philippon, což je vyhlášená kapacita na kyčle. A ten mi naznačoval, že by bylo nejlepší udělat zákrok co nejdřív, aby se to tam už netlouklo dál. Popravě jsem moc na operaci nechtěl, sezona teprve začínala, rozhodně jsem o ni nechtěl přijít. Píchl mi injekce, čekali jsme, jestli to pomůže. Pokračoval jsem v rehabilitaci, bohužel to nemělo žádný efekt. Pak už byla jen jediná možnost, a to byl chirurgický zákrok.

Kdo udělal finální rozhodnutí, že by bylo lepší jít na operaci a dál to nepokoušet? Vy, doktor, Colorado?
Všechno dohromady. Kdyby byla aspoň nějaká možnost jít chytat a nějakým způsobem to překlenout, tak bych se určitě snažil to takhle udělat, ale já jsem šel v poslední moment na led, zkusit to, jestli budou kyčle po injekci aspoň trochu lepší, a popravdě tam už nebyl žádný efekt. Už nebylo moc na výběr. Věděl jsem, že to musíme nějak rozseknout a vyřešit co nejrychleji.

Byl jste na operaci obou kyčlí. Obě vás bolely stejně?
Jedna byla horší, jedna byla lepší, ale myslím, že kdybychom neudělali obě, tak ta druhá by se časem třeba ozvala a byla by to škoda, když už teď budu meškat dost podstatnou část roku. Bylo lepší udělat obě a být v cajku pro budoucnost.

Na jak dlouho jste ze hry?
Prognózy doktorů jsou různé, pohybuje se to zhruba od čtyř do pěti měsíců. Sám jsem to konzultoval s hráči, co operaci podstoupili už v minulosti: byl to Ian Cole, ale i Semjon Varlamov, taky gólman, měl v minulosti podobné problémy. Jeden se léčil rychleji, druhý pomaleji, je to dost individuální. Teď už je to jen na mně, musím máknout, věnovat se rehabilitaci, abych byl co nejrychleji zpátky. Že by to bylo ještě v této sezoně, to by se asi rovnalo zázraku. Tím, jak je sezona zkrácená, ubíhá strašně rychle, je naděje hodně malá. Spíš směřuji myšlenky k další sezoně.

V jakém jste teď stavu? 
Nejhorší už mám za sebou, první dva dny po operaci je nejhorší pasáž, kdy je z toho člověk trochu rozsekaný. Musím ale říct, že jsem překvapený, jak rychle to postupuje. Na klinice mají docela zmáknutý protokol, co člověk dělá hned po operaci. Druhý den po ní člověka posadí na rotoped a už dělá nějaké kompenzační cvičení, hned se nastartuje proces.

Jaký je váš denní program?
Jsem pod dohledem našeho týmu, máme v Coloradu výborného fyzioterapeuta a kondičního trenéra. Fyzio je tady hodně let, zažil dost hráčů, kteří si prošli touhle operací, takže přesně ví, co je potřeba dělat a vede mě protokolem, který jsme dostali z nemocnice. Jezdím každý den na stadion, když jsou kluci pryč, jezdím do rehabilitačního zařízení. A třikrát v týdnu ještě na bazén na speciální tréninky pod vodou, takže se teď rozhodně nenudím. Ale myslím, že je to i dobře, že člověk neleží jen doma s nohou nahoře, má program a cítí i progres.

Jak těžké pro vás bylo srovnat se s tím, že přijdete o celou sezonu?
Je to těžké, když to člověk sleduje zpovzdálí, když vím, co všechno jsem pro tohle musel udělat a obětovat. A nakonec dostanu stopku v podobě zdravotních problémů, je to hrozně nepříjemné. Na druhou stranu realisticky chápu, že je to součást naší práce a může se to stát každému. Snažil jsem se do poslední chvíle bojovat, i jsem se snažil právě tak trochu chytat stébla v podobě té injekce, že bych byl schopný odehrát tuhle sezonu, protože samozřejmě cítím, že máme letos ohromně silný tým. Je to vidět na tom, jak kluci hrají, hrozně mě mrzí, že u toho nemůžu být. Ale je to realita, tak se snažím to takhle přijmout a spíš se koukat do budoucna.

Co zástupci vedení klubu? Cítíte od nich podporu?
Tady je výborné vedení, Joe Sakic je bývalý hráč, sám ví, jaké to asi je. Vždycky, když se potkáme, se ptá, jak mi je. V tomhle mám od nich podporu a hlavně chápou, že člověk musí být zdravý, aby mohl podávat nějaké výkony. Kdybych se snažil hrát s bolestí, tak by to vůbec nikam nevedlo, v tomhle mají dost realistický pohled.

Radim Trusina