Do založené místní hasičské jednoty se tenkrát přihlásilo devatenáct činných členů. O dva roky později došlo v Hoře Svaté Kateřiny k velkým požárům, kdy v Kateřině vyhořelo 45 domů. V současné době sbor čítá 74 členů, z toho 19 mladých hasičů. Ve výjezdové jednotce, kterou zřídilo město, je také 19 členů. Široko daleko jsou jediným fungujícím sborem.

Za obětavou práci získal kateřinský sbor Pamětní list hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové.

„Poslední záchranná akce se u nás odehrála před čtrnácti dny. Zachraňovali jsme hořící rodinný dům,“ sdělil starosta dobrovolných hasičů Jiří Žilka.
Před několika lety byli hasiči nápomocní při rozsáhlých povodních. Hasičská jednotka čerpala vodu, čistila skruže, vynášela lidi a nábytek ze zaplavených domů. Zasahovali také při požáru na Mníšku. Tam hořela vietnamská tržnice, vedle které se nachází čerpací stanice.

Sbor dobrovolných hasičů každoročně nejen pro děti pořádá lampionový průvod, pohádkový les, maškarní ples, mikulášskou nadílku, vánoční a velikonoční zábavu a stavění májky.

Sbor dobrovolných hasičů se účastní také soutěží. Na svém kontě má mnoho umístění.

Nejbližší soutěž, která se uskuteční a na kterou hasičští dobrovolníci zvou nejen příznivce požární techniky, pořádají v Hoře Svaté Kateřiny 26. září.
Jedná se o nultý ročník soutěže o štít Hory Svaté Kateřiny. V požárních soutěžích budou závodit muži i ženy. Těšit se můžete na disciplíny: přenášení raněných, požární útok, přenos materiálu přes hladinu a další soutěže.