Jsou jediným fungujícím spolkem v zemědělské osadě, která úředně spadá pod nedalekou obec Havraň.


„Snažíme se,“ říká František Rödl, starosta Sboru dobrovolných hasičů Moravěves.


Podle pamětníků byla činnost hasičů na vsi do roku 1945 pod německým vlivem. Po druhé světové válce převzal iniciativu český spolek. Rödl, tehdy ještě malý kluk, si vzpomíná na dobrovolného hasiče Františka Prokopa. Ten patřil do týmu v době, kdy se údajně používala koňská stříkačka. „Ta se nedochovala, bohužel,“ povzdechne si Rödl.


Sbor kdysi používal vůz s cisternou, kterému se říká „Erena“. Dnes stojí v garáži požární zbrojnice, vybudované v 70. letech minulého století, Avie. Ta ale nemá cisternu a není zásahovým vozidlem – slouží jako pomocné vozidlo. Proto nejsou hasiči z Moravěvsi vidět tak často u požárů jako jiné sbory ve větších obcích a městech.


„Jsme ale samozřejmě schopni jiným sborům pomoci a asistovat,“ konstatuje dvaatřicetiletá Věra Procházková, velitelka družstva žen. Těch je ve sboru dvanáct. Mužů je osmnáct. Mezi oběma skupinami panuje podle Rödla soutěživá řevnivost.


Procházková se stala dobrovolnou hasičkou před třemi lety. Říká, že z hecu. Chtěla jednomu hasičovi dokázat, že to, co zvládne on, dokáže i ona a další ženy. Teď jsou hasičky chloubou vesnice.


V kondici je stejně jako muže udržuje požární sport a úspěchy na soutěžích. Letos ženy vybojovaly 1. místo v okresní soutěži a 22. srpna jedou na krajské kolo do Varnsdorfu. „Nejde nám o vítězství, ale chceme zkusit, jaké to je postoupit do kraje a poznat to,“ tvrdí Procházková.
Motivací pro další rozvoj sboru je i podpora zastupitelstva obce Havraň, která své dobrovolné hasiče přímo v Havrani nemá. Někteří hasiči ze sboru v Moravěvsi v Havrani bydlí.


Spolupráce s obcí a jejím vedením je podle Rödla velice dobrá. Sbor například získal pět zásahových obleků pro muže.
Když netrénují záchranu majetku a životů, věnují se hasiči veřejně prospěšným a společenským akcím – pomáhají s organizací Dětského dne či Mikulášské. Věří, že nějaký větší hasičský sbor při modernizaci vozového parku přestane potřebovat starší vůz s cisternou a poskytne ho Moravěvsi.