Trenér přípravek Mosteckého fotbalového klubu je šťastný a spokojený, když vidí, jak se jeho svěřenci prohánějí po trávníku a mají radost ze hry. Když se k tomu přidá i úspěch v turnaji, je to k nezaplacení. „Určitě si moc cením se současnými svěřenci třetího místa na kvalitním mezinárodním turnaji Zelencup, kde jsme narazili nejen na přední české týmy a obstáli jsme parádně,“ říká v rozhovoru trenér Tomáš Rain.

Jak dlouho se trénování věnujete?
Začal jsem s trénováním mládeže v roce 2007, takže už jedenáct let. Přivedl mě tehdy k tomu šéftrenér přípravek Tomáš Heidenreich. Začínal jsem tenkrát v Baníku Most u mladých fotbalistů a postupně si bral starší ročníky. Dnes trénuji hráče ročníku 2011. Měl jsem také mezidobí, kdy jsem trénoval v Teplicích, protože v Mostě jsem za vedení pana Stehlíka nesouhlasil s politikou klubu. Poté, co v klubu skončil, jsem se vrátil. Trénování dětí je můj koníček, je to práce, kterou se snažím dělat naplno. Ještě doplním, že jsem též působil jeden rok jako asistent trenéra výběru Mostu dospělých při celostátní lize v malé kopané, kde jsme získali v tomto prvním ročníku 2. místo. Tehdy jsme se oťukávali i se členy reprezentace s tím, že bychom mohli navázat spolupráci, ale nakonec z toho sešlo.

Co vás na trénování baví, čím vás to naplňuje?
V mládežnických kategoriích jsem fotbal sám hrával, dokonce v ligových soutěžích za Baník Most, ten již ovšem zanikl, což mě velmi mrzí. V dospělých pak například v krajském přeboru třeba v Bílině a pak už jen tak pro radost v Havrani, která tehdy byla v B. třídě. Potom jsem přemýšlel, co dál, ale chtěl jsem u fotbalu zůstat. Do mysli mi přišlo například i to, že bych mohl dělat rozhodčího, kterého třeba dělá můj táta. Potom právě přišel Tomáš Heindenreich s tím, že rozjíždějí přípravky a byl by rád, kdybych se do toho nějakým způsobem zapojil. Tak jsem začal trénovat a udělal si postupem času na to i licenci. V současnosti vlastním třetí nejvyšší trenérskou licenci a chtěl bych jít do druhé, ale to už je opravdu hodně časově náročné. Nicméně chci se na ni připravit a v listopadu jít už konečně ke zkouškám.

close Trenér malých fotbalistů Mosteckého fotbalového klubu Tomáš Rain. info Zdroj: archiv T. Raina zoom_in

Díky trénování se Tomáš Rain dostal i před kameru České televize.

Když se ohlédnete zpět, jaký je v trénování váš největší úspěch?
Nebudu teď myslet na výsledky samotné, ty jsou podružné, ale spíše mě na tom baví to, že se občas podaří vychovat některé skvělé hráče například v Mostě se podařil v poslední době Šilhan nebo mladý Heidenreich, ale to byla zásluha jeho táty a dalších trenérů, kteří tento ročník vedli, já tam byl na začátku opravdu jen malou chvíli, abych se něco na začátek naučil. Kluci byli v hodně kvalitním ročníku, takový jsem od té doby neviděl. Já jsem v současné době u ročníku 2011 a tam to vypadá podobně zajímavě. Osobně jsem třeba trénoval ročník 2002, kde se velmi dobře jeví Dan Kubíček, který je teď v Plzni, a Milan Hadinec, který je v Teplicích a už nahlédl do mládežnické reprezentace, nebo kluky z ročníku 2005, kde se někteří prosadili do regionální fotbalové akademie v Teplicích. Jinak pro mě je největším úspěchem hlavně to, když to děti baví a fotbalově se posouvají stále dopředu. Když bych měl zmínit opravdu nějaký výsledek, tak určitě si moc cením se současnými svěřenci třetího místa na kvalitním mezinárodním turnaji Zelencup, kde jsme narazili nejen na přední české týmy a obstáli jsme parádně. Na klucích bylo vidět, že udělali velký progres od doby, co je s mými kolegy trénuji. To mě strašně těší. Ještě je nutno zmínit, že jim dal výbornou startovní průpravu pan trenér Kovařík, od kterého jsem kluky převzal.

Trénujete u přípravek, nelákalo vás jít do vyšších kategorií, kde už je fotbal řekněme více o taktice, herním myšlení a ne o základech?
Měl jsem nějaké nabídky ke starším kategoriím, jeden klub mě zase chtěl dokonce na profi trénování přípravek a sportovních tříd, ale zatím jsem se k tomu neodhodlal. Baví mě to dělat při práci a působit u přípravek a je jednoduché proč - u malých dětí člověk vidí ten největší progres a nefalšovanou radost z fotbalu. To se mi líbí. Není to tak svázané taktikou a děti jsou spontánní, neodmlouvají a pracují.

close Trenér malých fotbalistů Mosteckého fotbalového klubu Tomáš Rain. info Zdroj: archiv T. Raina zoom_in

Se svými malými svěřenci.

Jaké máte v trénování cíle. Už jste to vlastně nakousl s tou licencí, že?
Přesně tak, už jsem se jednou o to pokoušel, ale bohužel to tehdy nevyšlo. U přijímaček se sejde třeba sto padesát lidí, ale vezmou jich jen zlomek. Velkou výhodu mají ti, kteří hráli na vysoké úrovni, mají ligové zkušenosti. My trenéři u malých hráčů z přípravek tolik vidět samozřejmě nejsme, ale můj cíl je tohle prolomit a vyšší licenci získat, i když už jsem si odvykl se učit, tak snad se k tomu dokopu (směje se). I když vždy říkám, že licence nedělá dobrého trenéra. Hlavně u mládeže, tam nakonec o tom, zda jste dobrý, rozhodne spokojenost a výkony dětí.

Očima experta:

close Luděk Zelenka. info Zdroj: Josef Hlaváček zoom_in "Tomáš Rain je ambiciozní trenér, který dokáže zaujmout svým projevem děti, které trénuje (většinou v kategorii přípravek). Je za ním vidět dobře a poctivě odvedená trenérská práce, děti jsou pod jeho vedením spokojené, rozumějí mu. Zároveň je to skvělý kamarád pro všechny trenérské kolegy a současně velmi loajální člověk."

Luděk Zelenka, oblíbený televizní komentátor, bývalý hráč Slavie Praha, Jablonce, Teplic nebo Blšan