Při druhém ročníku Galavečeru malého fotbalu, který v sobotu opět hostil Paspův sál v pražském Smíchově, předal cenu nejlepšímu trenérovi roku Stanislavu Bejdovi. „Je radost vést tyhle skvělé hráče, musel bych je jmenovat všechny. Vážím si takového ocenění,“ sdělil Bejda, který s českou reprezentací vyhrál seniorské mistrovství Evropy.

Právě premiéroví evropští šampioni z ukrajinského Kyjeva obdrželi Hlavní cenu Asociace malého fotbalu České republiky. Obdobného aplausu se dočkali také jejich mladší reprezentační kolegové, výběr do 21 let totiž za titul historicky prvních světových šampionů získal cenu asociace za významný sportovních úspěch roku 2018. „Jsem hrdý, že právě naše národní týmy dělají českému malému fotbalu takovou čest. A velmi si vážím především toho, jakým jdou hráči příkladem ve fair play hře. K titulu evropských či světových šampionů totiž došli s nulou nebo jen minimálním počtem v kolonce žlutých karet,“ ocenil prezident české asociace i Světové federace malého fotbalu Filip Juda.

Individuální trofeje putovaly k mosteckým brankářům. Evropský šampion Ondřej Bíro se stal nejlepším hráčem asociace za rok 2018. Stejně ocenění ovšem v kategorii do 23 let převzal Václav Šlégr, gólman čerstvých mistrů světa a nejlepší brankář turnaje v pražské hala Jedenáctka.

Šlégr vyhrál v konkurenci dalších dvou nominovaných světových šampionů Lukáše Haspry a Břetislava Tvrzníka. „Především jsem vůbec nečekal, že se dostanu do nominace na tuto cenu. Samozřejmě mám obrovskou radost, že jsem vyhrál a ocenění pro mě znamená motivaci do budoucna dál na sobě makat. Až vedlejší pro mě je, že jsem porazil Haspriče s Tvrzňou,“ popíchnul s úsměvem reprezentační parťáky mostecký brankář.

Úvodní polovina galavečera opět patřila vyhodnocení uplynulého ročníku Superligy malého fotbalu. Zlaté medaile sice převzal výběru Staropramenu Praha, ovšem individuální ceny opanovali hráči Pivovaru Černá Hora Blanensko. Nejlepším brankářem se podle průměru obdržených gólů stal Jakub Klimeš, nejužitečnějším hráčem podle počtu bodů Jan Koudelka a nejlepším střelce stejně jako loni Ondřej Paděra.

Blanenský kapitán v minulé superligové sezoně táhl Blanensko 27 vstřelenými brankami ve čtrnácti zápasech. Tento podzim stihl už v osmi zápasech 24 gólů. I díky němu patří jeho mužstvu druhá příčka o bod za Brnem. „Užívám si hodně takové galavečery. Vím, kolik vynikajících hráčů malý fotbal hraje, rok od roku má Superliga čím dál větší kvalitu a že můžu porovnávat, protože jsem aktérem všech ročníků. O to víc si vážím, že můžu stát na pódiu a převzít cenu pro nejlepšího střelce,“ sdělil třicetiletý kanonýr.
Evropský i světový šampion Paděra se z úst moderátora Petra Švancary také dozvěděl, že za tři a půl sezony Superligy malého fotbalu vynechal jediný duel v říjnu 2015 v Mostě kvůli viróze. „Snažím se fotbalu dávat maximum, a když nemáme trénink nebo zápas, hodně se věnuji regeneraci a hlídám si životosprávu. To mě udržuje, abych hrál takřka bez absencí,“ dodal fotbalový gentleman z Boskovic.

Dva nové členy uvedl v sobotu do Síně slávy Asociace malého fotbalu České republiky její mentor René Pazdera. Stali se jimi dlouholetý předseda Malého fotbalu Olomouc Vojtěch Nehera a in memoriam také průkopník a předseda kopřivnického malého fotbalu Jiří Krejčí.

Slavnostní galavečer zpestřila svým vystoupením také populární zpěvačka Monika Bagárová.