Smutek střídá odhodlání. Nová éra mostecké fotbalové bašty začíná! S visačkou – druholigová. A s odhodláním se mezi tuzemskou elitu ve středně dlouhé budoucnosti s plnou parádou vrátit. Už u toho zřejmě nebudou ještě nedávné místní ikony: Johana, Hainalt, Gedeon, Pešír a další hráči, kteří sestup odvrátit nedokázali.

„Kdo tu být nechce, toho uvolníme. Za Most budou hrát jen hráči, kteří o to stojí,“ jasně vzkázal na tiskové konferenci šéf mosteckého klubu Petr Kabíček.

Do Sparty se vrací brankář Švenger a útočník Simpson, do Slavie zase zapůjčený Studík. Mostecký klub nevyužije opci na Rilkeho z Teplic ani na Stožického z Jablonce, Gedeon jedná o přestupu do jiného klubu.

„Mladá Boleslav uplatnila opci na Mendyho, Pešír si vyjednává další štaci v cizině. Zřejmě končí i obránce Johana, který měl smlouvu pouze na půl roku. Hainault se sice vrací ze Sparty, ale zřejmě ani on nezůstane. I když na druhou stranu nevylučuji, že u nás ještě druholigový podzim sehraje,“ řekl Kabíček.

Otazník visí nad dalšími matadory. S Pilařem, Škodou, Prášilem a Procházkou bude klubové vedení jednat až po jejich návratu z dovolené.

Most sestoupil z ligy po třech letech. „V zimě jsme zvažovali dvě strategie, jak dál. První byla dál stavět na mladých hráčích jako na podzim. Druhou možností bylo získat zkušené hráče. Zvolili jsme druhou alternativu, která se nám osvědčila už před dvěma lety za trenéra Ščasného. To se tentokrát bohužel nepodařilo. Někteří hráči nepodávali výkony, jaké jsme čekali. Myslím si, že jsme sestavili tým, který se zachránit měl,“ uvedl Kabíček.

„Největší průšvih je, že nám jednotlivé střípky do mozaiky nezapadaly. Jen jednou za jaro, v utkání proti Českým Budějovicím, jsem mohl postavit mančaft podle svých představ. Jinak nám kvůli zranění pořád někdo chyběl. Když musíte v každém zápase nahradit šest lidí, je to složité. Na druhou stranu měli dát hráči boji o záchranu víc, než dali,“ prohlásil trenér Robert Žák, který i se svým asistentem Františkem Kopačem v nejbližších dnech prodlouží smlouvy o další rok.

Do klubu se vrátí někteří borci z hostování

Šanci podle všeho dostanou Jiří Jedinák (Krč), Jiří Fleišman (Sokolov), Václav Štípek (FC Chomutov) jednat se bude o navrátilcích z Blšan, kde byli například Petr Jendruščák a Martin Suchý. „Několikrát jsme je sledovali přímo v Blšanech,“ přiznal Žák.

Do letní přípravy, která začne 26. června, se zapojí další noví hráči.

„O řadu našich hráčů zájem je. Enormní. Po zápase na Žižkově jsem nestačil zvedat telefony. Jiní přijdou. Z ciziny i českých klubů,“ naznačil další rošády Kabíček. Podle jeho slov se klub chce vrátit mezi elitu v dohledné době.

„Chceme se v novém prostředí usadit a pak čeřit vody v nejvyšších patrech tabulky. Hodláme sestavit tým work, který bude táhnout za jeden provaz. Po podzimu pak uvidíme… Ale neříkám, že prioritou je návrat do první ligy hned za rok. Nejdůležitější je pro nás práce s mládež a s akademií. To je základ,“ dodal šéf klubu Kabíček.