Legendární fotbalista a trenér Josef Masopust se ve středu zúčastnil slavnostní inaugurace mostecké fotbalové akademie. Ta nese Masopustovo jméno. Díky Fotbalové akademii Josefa Masopusta by se v budoucnosti mohl stát Most fotbalovým impériem, kde se nevychovávají pouze hráči, ale kde se důkladně dohlíží na i jejich růst jak po profesní, tak po studijní stránce. Navíc bude fotbalová akademie expandovat i do zahraničí.

„Připadám si jako ve snu, ale pokud se to povede, tak to bude fantastická věc a jsem rád, že mohu být u toho,“ vyjádřil se bývalý skvělý plejer Josef Masopust.

„Je to fotbalová akademie. A akademie je to z toho důvodu, že se nezaměřujeme pouze na fotbal, ale i na vzdělání našich hráčů. Spolupracujeme s několika školskými zařízeními,“ řekl novinářům předseda představenstva FK Baník Most Petr Kabíček a nastínil, že v budoucnu projekt akademie přeletí hranice republiky.

„Před podpisem jsou tři až čtyři smlouvy s akademiemi z cizích zemí,“ doplnil.

Ve skutečnosti by to podle Kabíčka fungovalo tak, že hráči z Mostu by se mohli fotbalově vzdělávat například v Itálii nebo Německu a spolupráce by fungovala i opačným směrem.

Už teď se mostecká akademie může chlubit šesti stovkami hráčů od přípravkového věku po mládežníky, kteří sportovně rostou v několika špičkově vybavených areálech, kde na ně dohlíží kvalifikovaní pracovníci a desítky trenérů.

„Má to opravdu své výhody. Za prvé v tom, že jsou hráči odborně vedeni, za druhé, že od raného mládí jsou seznamování s povinnostmi svého sportu,“ vidí Josef Masopust a sám vzpomíná na své hráčské začátky. „Moje generace neměla nic jiného na zájem než fotbal, protože nic se pořádně dělat ani nedalo. Když jsem začínal, tak to bylo ještě za války a my jsme se nemohli sportovně prosazovat. To mohl jen ten, kdo se hlásil k Němcům a potom po válce, když jsem se hlásil do SK Most, musím říct bohužel, už mi bylo čtrnáct let, takže jsem začal hrát organizovaně fotbal po vedením trenéra až ve čtrnácti letech a dneska, když mládež má možnost hrát v přípravkách, tak to je jedině plus a může to mít velký vliv na jejich další způsobilost.“

Navíc mostecký fotbal upouští od nákupu drahých hráčů a zkušených borců. „Chceme si pěstovat svoje hráče a věřím, že i s nimi se můžeme probojovat zpět do první ligy,“ dokreslil Petr Kabíček jakou další funkci má Fotbalová akademie Josefa Masopusta.