Po čtvrtém jarním nezdaru nastala v kabině trenérů Baníku změna. Trenérské duo Hofmann – Chaloupka doplnil osmatřicetiletý trenér Vít Raszyk, který v roli hlavního trenéra vystřídal právě Stanislava Hofmanna, který převzal roli asistenta, kterou v předchozích letech u A-týmu poctivě plnil.

Raszyk, který během své kariéry sbíral trenérské zkušenosti také například v Anglii, ve Francii nebo ve Španělsku, bude také v nadcházejícím ročníku Fotbalové národní ligy působit jako hlavní trenér a zároveň bude vykonávat funkci šéftrenéra mládeže, ke které měl jako trenér v posledních letech vždy blízko. Po skončení sezóny trenér Baníku prozradil, jaké dojmy stačil ve svém novém angažmá posbírat a rozpovídal se také o tom, jakým stylem by se měli jeho hráči prezentovat.

Převažují pozitivní pocity

Nebýt povedeného závěru sezóny, asi by musel trenér Baníku déle přemýšlet, jaké pocity v něm po skončení ročníku převažují.
„Převažují pozitivní pocity, protože jsme úspěšně zakončili sezónu, kdy jsme po kvalitním výkonu porazili Vlašim na jejím hřišti. Kluci po vedoucí brance hráli to, co bychom po nich chtěli a ukázali, že mají kvalitu. Je samozřejmě škoda, že hráči výsledkově dokázali obstát až v závěrečných kolech," chválil Vít Raszyk své svěřence, kteří v derniéře FNL rozstříleli čtyřmi góly Vlašim a výborným výkonem potěšili kromě fanoušků také trenéry.

Lodivod baníkovců však hodnotil jaro postupně od svého příchodu. „Pokud to vezmu zápas od zápasu, tak kluci po celou dobu pracovali v tréninku poctivě a trošku jsme zkusili změnit styl hry, což byl také jeden z důvodů, proč jsem do týmu přišel," prozradil trenér, který se netají tím, že ofenzivní pojetí fotbalu je pro něj jasná volba.

„Kdo na fotbal chodil, tak může potvrdit, že jsme se do šancí dostávali, ale bohužel výsledkově jsme neobstáli hned šestkrát po mém příchodu," dodal.

O důvodech, proč trvalo čekání na body tak dlouho, měl trenér jasno. „Jak se týmu dařilo na podzim hrát stále ve stejné sestavě, na přesný opak jsme doplatili během jara. Spousta zraněných, pro nás důležitých hráčů vypadla ze sestavy, měli jsme také často hráče v karetním trestu a taky proto jsme pak jezdili na utkání ve třinácti hráčích, včetně dorostenců. Sestava se neustále měnila a to mělo samozřejmě veliký vliv na výsledky týmu," pokračoval v hodnocení jarní části Vít Raszyk, kterému se po vítězství s Ústím muselo značně ulevit.

„Před zápasem s Ústím se nám kádr konečně vykrystalizoval a také v dalších dvou zápasech už jsme měli tým, který závěrečná kola odehrál ve stejné sestavě. Také v příští sezóně bychom rádi praktikovali ofenzivní styl v rozestavení například 4-3-3, případně 4-2-3-1. Už nyní vybíráme typologicky vhodné hráče, kteří by mohli tým doplnit."

Kouč Mostu se také vyjádřil k tomu, zda-li po špatných výsledcích necítil tlak na svou osobu. „Tlak jsem na sebe vytvářel akorát já sám, pokud to mohu nyní zpětně hodnotit. Vedení klubu ani hráči větší tlak nevytvářeli a sami hráči naopak se snažili během tréninků odlehčovat atmosféru. Všichni jsme se snažili působit co nejvíce psychologicky. Mohu tedy majiteli, vedení klubu a hráčům poděkovat, jakým způsobem herní krizi zvládli," řekl Raszyk, kterého mrzelo, že bodovat začal tým až tři kola před koncem.

Trenér A-týmu a zároveň nový šéftrenér mládeže se také rozpovídal o tom, jaký klub ve svém mosteckém angažmá zatím poznal.
„Začněme tím, že hrajeme druhou ligu a tím pádem je co zlepšovat, kam se posouvat. Stadion a fanoušci, kteří nás podporovali, jsou také na výborné úrovni. Osobně jsem nezažil, aby tým fanoušci podporovali po celé republice, jako je tomu v Mostě. Doma i venku nám vytvářeli výbornou atmosféru a já doufám, že pokud se budeme i nadcházející sezóně prezentovat atraktivním fotbalem, najdou si cestu na stadion a celkový počet fanoušků na tribuně půjde nahoru," poděkoval Vít Raszyk skalním příznivcům Baníku za podporu. „Stadion je starší, ale máme tu vše, co je potřeba. Fotbal se hraje na hřišti, na kterých máme výborné podmínky." Jakou vizi má trenér našich fotbalistů pro ročník 2014/2015? Kouč Baníku také prozradil, že by rád zachoval osu kádru.

Spolupráce s elitním klubem

„Některým hráčům končí hostování, přesto jsme některým dali nabídku, aby v týmu nadále pokračovali, ale vše je pochopitelně o financích. Klubu se podařilo podepsat spolupráci s jedním (zatím nejmenovaným) předním českým klubem, ze kterého by mělo na začátek přípravy dorazit hned několik hráčů. Jsou také další kluby, se kterými budeme jednat o hráčích, kteří můžou být pro náš styl fotbalu přínosní a zvládnou kvalitně nahradit ty, kteří odejdou," řekl trenér k hráčům, kteří by se měli také objevit 25. června na zahájení letní přípravy, která bude jako každý rok velice krátká. Baníkovci budou mít do prvního ostrého zápasu pouhý měsíc na trénování.

Chtějí zachovat osu týmu

„Chtěli bychom, aby osa kádru, jako je Belaň, Divkovič, Johana, Olejník, Honza i Jirka Procházka, Řehák, Běloušek nebo Rosendo, zůstala. Budeme usilovat o to, aby všichni tito hráči zůstali. Počítáme s tím, že dostanou také šanci ti, kteří se vrací z hostování. Máme tady Victora, který se vrací po operaci a jak říkám, dáme šanci všem hráčům, aby se poprali o místo," pokračoval Raszyk, který už také prozradil stručně plán nadcházející letní přípravy.

„Začínáme 25. června a hned o tři dny později míříme na první přípravný zápas do Plzně, kde nás čeká prvoligové áčko. Na soustředění jedeme 11. července do Německa, kde budeme nedaleko od Drážďan. Měli bychom sehrát zápasy s kvalitními soupeři, jako jsou Kaiserslautern, Magdeburg nebo Dynamo Drážďany. Dále nás bude čekat také Chomutov nebo Chemnitz."

Od příští sezóny by tomu mělo být tak, že všichni hráči Baníku, by měli mít své herní uplatnění. „Jak jsem zmiňoval spolupráci s předním českým klubem, tak právě tam bychom měli poslat některé hráče ze stávajícího ročníku U-19, kteří by měli dostat příležitost v Juniorské lize. Dále chceme mít farmu, jako klub v klubu. To znamená maximálně spolupracovat s trenérem farmy. Část kádru s námi bude v dopoledních hodinách také trénovat, aby šla jejich herní výkonnost nahoru. Chceme, aby farma hrála stejný styl hry, jako druholigové áčko a rádi bychom mladé hráče co nejvíce zapojili," uzavřel Vít Raszyk povídání o plánech pro nadcházející sezónu.

Denis Kejkrt