Dnes v 18.30 hodin současně vypukne na osmi stadionech poslední 30. kolo druhé ligy, třináctý Baník se představí na hřišti pátého Třince.
Mostecký Baník si minulou sobotu bez fanfár zajistil záchranu v soutěži.

V takticky vedeném duelu sice podlehl Žižkovu, ale předposlední Kladno proti Sokolovu v závěru ztratilo vítězství a samo sebe odsoudilo k sestupu do třetí ligy.

Severočeši tak do Třince míří bez nervů, hůře než čtrnácti skončit nemohou.

„Jsme rádi, že se v posledním kole nemusíme strachovat o udržení. Je to pro nás po celé náročné sezoně velká úleva,“ přiznává Stanislav Hofmann, mostecký asistent trenéra.

Baník je v tabulce s 34 body na třináctém místě, nejlépe může skončit na dvanácté pozici, kde je momentálně díky lepšímu skóre Varnsdorf.
Přestože už v zásadě v Třinci o nic nepůjde, baníkovci chtějí uspět.

„Je to mistrovské utkání jako každé jiné a tak k němu přistoupíme. Hrajeme o prémie a také se chceme se sezonou důstojně rozloučit a přivést aspoň bod,“ přeje si Hofmann.

Očekává, že by se v sobotu mohl oboustranně hrát otevřenější fotbal.

„Domácí mohou stejně jako my hrát v klidu, takže věřím, že zápas bude otevřenější, což by nám mohlo vyhovovat.“

Třinec se sice díky spanilé jarní jízdě na chvíli přiblížil i postupovým příčkám, ale v posledních týdnech ztratil a s 44 body je pátý. Slezský celek patří mezi tradiční druholigové týmy. A jako tradičně se i v letošním ročníku potýká se stejnými problémy: v jeho zápasech padá málo branek, 31 nastřílených gólů je toho důkazem. Horší ofenzívu má už pouze Znojmo.

Gólové hody v této sezoně nepřinesl do Třince ani jeden ze tří trenérů, kteří se od léta stihli vystřídat. Letní přípravu tým zahájil pod koučem Dembinnýn, ten ale vydržel na lavičce jen pět kol, ve kterých jeho tým dokázal získat pouhé čtyři body při skóre 1:7.

Jeho místo na měsíc zaujal asistent Krabec, začátkem října pak mužstvo převzal bývalý slovenský reprezentant Lubomír Luhový, který – jak je v Třinci zvykem – zároveň působí na postech sportovního manažera a trenéra.

Osa hráčského kádru posledních let zůstává v Třinci stejná. V zimě klub získal z Mostu na hostování Keňana Patricka Oboyu. Ten se u polských hranic prezentoval kvalitními výkony, poté se ale zranil a nakonec odjel na reprezentační sraz a proti Baníku nenastoupí. Nejlepším střelcem Ocelářů je se sedmi zásahy záložník Hanus, další středopolař Malíř se trefil pětkrát.

Mostečtí se v Třinci budou muset obejít bez vykartovaných Knakala a nejlepšího střelce Danoského. Mimo hru je stále zraněný Běloušek a z reprezentačního srazu Arménie se ještě nevrátil Badalyan. Nejistý je také start Rusetského, jehož trápí zdravotní problémy.

Naopak velkou premiéru trenéři Baníku chystají pro dorostence Martina Vodičku, jenž se ve středu čtyřikrát trefil do sítě Zlína a v nejvyšší dorostenecké lize nasázel úctyhodných osmnáct gólů. „Je ve formě, takže si šanci v áčku zaslouží,“ říká kouč Hofmann.

(mch, vev)