Pane Kabíčku, mezi fotbalovými odborníky a i fandy je známo, že mostecké prvoligové mužstvo dospělých je složeno z celé řady zahraničních hráčů. Je tedy na první pohled patrné, jakou cestou se váš klub vydal při sestavování kádru ligového týmu. Jak je to ale u vás s mládeží ?
V loňském roce, kdy jsme odehráli v Gambrinus lize druhou sezónu a podařilo se nám zachránit soutěž i pro další ročník, jsme si uvědomili, že práce s mládeží není v našem klubu natolik systematicky koncipována a vedena, abychom mohli doplňovat prvoligový tým dospělých o naše vlastní odchovance. Proto jsme se rozhodli, že investujeme úsilí a i nemalé finanční prostředky do výchovy mladých fotbalistů..
Jaké konkrétní kroky jste podnikli?
Během fotbalového ročníku 2006 / 2007 jsme připravili vznik Fotbalové akademie FK SIAD Most, která by měla zastřešit právě zmiňovanou výchovu mládeže. Vybrali jsme profesionální pracovníky a trenéry, sestavili jsme tréninková centra jednotlivých mládežnických kategorií. Byla vytvořena koncepce výchovy mladých fotbalistů od nejútlejšího věku až po dorostence, kteří přechází do dospělého fotbalu. Samozřejmě vše je v součinnosti s naší juniorkou a áčkem dospělých. Bez toho by celý systém ztrácel význam.
Za jakých podmínek vaše Fotbalová akademie vznikla a v jakých centrech se vaši mládežníci připravují ?
Fotbalová akademie FK SIAD Most byla založena ve spolupráci s partnery fotbalového klubu v oblasti školství a to fotbalovou Mateřskou školou v Albrechtické ulici, fotbalovou školou při 10. ZŠ a středními školami – Sportovním gymnáziem, Obchodní akademií ZD. Fibicha, Střední školou technickou Velebudice a školou Gastronomie. Díky tomu byly vytvořeny důležité mimofotbalové podmínky pro přípravu našich hráčů. Jak jsem již uvedl, Fotbalová akademie zahrnuje všechny mládežnické kategorie, které hrají pod FK SIAD Most.
Kategorie přípravek má své zázemí v Mostě – Čepirozích. Zde se odehrává tréninkový proces pod dohledem profesionálních trenérů. Pro tuto kategorii byl vytvořen speciální projekt talentované mládeže. Do tohoto projektu jsou zařazeni nejtalentovanější hráči, kteří splňují dané podmínky pro přijetí. I tréninkové jednotky těchto hráčů se odehrávají v Čepirozích pod dohledem specializovaného trenéra.
Pro žákovskou kategorii je vyčleněno středisko Albrechtická, v jehož areálu je hřiště s přírodní trávou, tělocvična a sociální zázemí. Vedle tohoto střediska byl vystavěn u fotbalové 10. ZŠ multifunkční sportovní areál s umělou trávou 3. generace, kde probíhají tréninkové jednotky žákovské kategorie v zimním období. Všechny tréninkové jednotky, a to dopolední i odpolední, jsou pod kontrolou profesionálních trenérů.
Dorostenecká kategorie má své nové středisko Souš. V tomto areálu bude kromě sociálního zázemí společenská místnost pro hráče, regenerační linka, tělocvična a posilovna. Jsou zde rovněž tři travnatá hřiště a jedno hřiště s umělým povrchem. V tomto areálu se budou hráči dorosteneckého věku připravovat na dráhu profesionálního fotbalisty pod dohledem profesionálních trenérů.
Podmínky, které jsou vytvořeny ve Fotbalové akademii, jsou jedny z nejlepších v celé České republice. Na jejich zajištění se podílejí profesionální trenéři, lékař, fyzioterapeut a specialisté na individuální tréninkové jednotky.
Kolik mladých fotbalistů se připravuje ve Fotbalové akademii a kolik trenérů má na starosti jejich výchovu ?
Součástí vzniku Fotbalové akademie bylo i sloučení mládeže klubu FK SIAD Souš s naším klubem.)
Tímto se v našich jednotlivých kategoriích věnuje fotbalu cca 500 dětí. O ně se stará 70 trenérů, vedoucích mužstev a dalších nezbytných činovníků. Dovolím si tvrdit, že se v České republice v současnosti nenachází jiný fotbalový klub s tak velkou členskou základnou. Myslím si, že ani v našem regionu nenajdete jiný oddíl či klub v jakémkoliv sportovním odvětví, ve kterém by bylo sdruženo tolik sportovců, věnujících se pravidelnému tréninkovému procesu. K tomu jsme ještě navázali intenzivní spolupráci s dalšími kluby našeho regionu, především s FK Litvínov a FŠ Most.
Pane Kabíčku, je jasné, že tento váš velký fotbalový projekt je i náročný z hlediska financí.
Roční rozpočet Fotbalové akademie je 7 milionů korun. V letošním roce jsme navíc jednorázově investovali do rozvoje tréninkových center. Například do přestavby zázemí v areálu TCM Souš jsme vložili 2 miliony korun. My však věříme, že investice do výchovy vlastní mládeže je to nejlepší cestou pro další úspěchy mosteckého fotbalu.
Navíc jako občané Mostu a patrioti víme, že ne z každého kluka či holky bude jednou vynikající fotbalista.
Přesto nabízíme našim dětem v jejich volném čase provozovat skvělý sport, kterým bezesporu fotbal je a získávat tak i zkušenosti, zásady a životní hodnoty, které každý z nich využije ve svém budoucím osobním či profesním životě. Proto jsme se rovněž rozhodli pomoci a úzce spolupracovat s dalším mosteckým klubem FŠ Most, který je specializován právě na výchovu mladých fotbalistů.
FŠ Most má své zázemí při 16. ZŠ a své nejmenší žáčky soustřeďuje v Mateřské škole v Zahradní ulici.
Jaké cíle jste si ve Fotbalové akademii vytyčili ?
Mimo samotný kvalitní tréninkový proces chceme hrát i ty nejvyšší fotbalové soutěže. V přípravkách hrajeme Krajský přebor. Žákovské týmy se objevují v České lize žáků, v žákovské Divizi, v Krajském přeboru a v 1.A třídě. Dorostenci hrají Českou ligu dorostu, Divizi dorostu a stejně jako žáci i Krajský přebor a 1.A třídu. Z toho je jasné, že především bychom chtěli postoupit s našimi dorostenci do nejvyšší soutěže, do Extraligy dorostu. Rozhodli jsme se, že po zkvalitnění a doplnění dorosteneckého kádru se o to pokusíme již v tomto ročníku. Zatím se našim chlapcům daří naplňovat toto předsevzetí, když vedou tabulku České dorostenecké ligy.
Ještě bych chtěl dodat, že vznikem Fotbalové akademie klub jednoznačně ukázal svůj záměr v práci s mládeží pro příští léta. Fotbalová akademie má za cíl zkvalitnit a sjednotit celý systém výchovy mladých fotbalistů. Samozřejmě výsledným produktem akademie by měli být hráči, kteří budou vynikajícími fotbalisty, schopnými vydat se na dráhu profesionální kopané, a které budeme moct vídat v ligovém A mužstvu mužů FK SIAD Most.
Závěrečná otázka, jaká je podpora mládeže vašeho klubu od zástupců města Most ?
Město podporuje všechny mládežnické sporty, které se na mostecku provozují, fotbal nevyjímaje. Náš klub výrazně cítí podporu radnice a to nejen v oblasti financí. Část dotace, kterou náš klub od města Most dostává, je určena pro chod Fotbalové akademie.