Jak byste zhodnotil uplynulou podzimní sezónu a rok?
Nejsem moc potěšen naším umístěním po podzimní části první ligy, protože být poslední v tabulce před zimní přestávkou ani nedává Mostu dostatek klidu k přípravě. Ale fanoušek mosteckého fotbalu ví, že v této situaci jsme byli již před dvěma lety a teprve na jaře jsme se z toho dostali. Takže jsem nespokojený, ale na druhou stranu jsem velmi optimistický, že to na jaře zvládneme.

Čeho si naopak ceníte? Co se v podzimní části povedlo?
Mám radost, že se v našem týmu objevilo pár talentovaných fotbalistů, ať je to z domácí líhně například Pavel Čermák nebo se plně projevili kvality Andree Da Silvy a velkou radost mám také z toho, že Goce Toleski, ačkoli neplánovaně, přišel do našeho klubu a stal se jedním z nejlepších střelců české ligy.

Na jaře už tady ovšem Goce Toleski působit nebude, už víte, kdo by ho mohl nahradit?
Nikdy asi nebudeme hovořit o náhradě, protože Goce se nahradit nedá, je to ojedinělý typ hráče s výborným výběrem místa a výbornou kopací technikou. Musíme ho nahradit kolektivnějším způsobem hry a samozřejmě budeme hledat toho koncového hráče, podobného typu, jakým Goce byl. Pár typů už máme, kromě brazilského útočníka Jadsona, máme i v hledáčku zkušené střelce z české ligy.

Ve spojitosti s Toleskim se mluvilo, že by za něj ze Slávie mohl přijít Necid nebo Gauchu.
Obě jména byla uvažována, ale právě teď mezi svátky se celá záležitost bude se Slávií upřesňovat a rozhodne se zda k nám někdo ze Slávie přijde. Je také možné, že ze Slávie nepřijde nikdo. Na jaře chceme více vsadit na zkušenost, proto chceme získat Patrika Gedeona. Jednání s Blšany probíhají a věřím, že dopadnou dobře.

Na jaře chcete vsadit na zkušenost, jak to tedy bude s Petrem Johanou? V posledních zápasech byl v zadní řadě velmi platný.
Začátkem ledna by se měla ukončit jednání s Petrem Johanou s tím, že klub má o něj velký zájem a záleží pouze na rozhodnutí Petra, zda naší nabídku přijme a pomůže klub se zachránit. Soumrak mosteckého fotbalu nehrozí. Samozřejmě že, fotbal se měří především podle toho, jakou soutěž klub hraje v kategorii dospělých. Všichni by chtěli hrát první ligu, já také, ale vždy se může stát, že klub sestoupí do druhé ligy. To však nebude nikdy znamenat soumrak fotbalu v Mostě, protože když se podíváme na mládežnickou základnu, která v Mostě je, tak zjistíme, že takové podmínky má v ČR maximálně pět klubů. Využíváme deset travnatých ploch a čtyři hřiště s umělým povrchem v šesti tréninkových centrech. Máme hlavní stadion, braňanský stadion, soušský stadion, Albrechtickou nám město pronajímá, 10. a 16. ZŠ, nyní je námi financována i Fotbalová škola. Máme ještě centrum v Čepirohách. Když toto všechno vidíme, tak soumrak fotbalu v Mostě ani nastat nemůže.

Přijde mi to, jako byste se už na sestup připravovali nebo že už jste s tím smířený.
S tím se nikdy nebudu smiřovat. Jak jsem už v úvodu sdělil, my budeme bojovat o to, abychom v první lize zůstali. Situace před dvěma lety byla ještě kritičtější a také jsme to zvládli. Měli bychom se vrátit k tomu, proč jsme vlastně poslední a proč máme jen dvanáct bodů. Je to směs různých vlivů. Vlastní chyby, nedisciplinovanost, neproměňování šancí a na druhou stranu nepřízeň při rozhodování zápasu. Což neberu jako kritiku rozhodčích, ale skutečnost, která se nedá odiskutovat. Myslím si, že těmito vlivy jsme ztratili asi 8 bodů a tabulka by dnes vypadala úplně jinak.

Má FK SIAD Most v kádru tak mladé a nezkušené hráče kvůli úbytku financí oproti předchozím sezonám?
Je pravdou, že rozpočet na sezónu 2007/2008 je nižší, než byly rozpočty na předcházející ročníky. Rozpočty byly vyšší z toho důvodů, že zde byli dražší hráči. Já si ale myslím, že první liga se dá hrát s nižším rozpočtem, pokud nízkým rozpočtem máme na mysli 60,0 mil. korun. Těžko se mi teď mluví, když jsme po podzimní části poslední. Kritici mi vyčítají, že hrajeme s levnějšími hráči, ale jsme kvůli tomu poslední. Já si myslím, že rozhodnutí bylo správné. Mužstvo je mladší, z čehož sice plynou chyby a neplnění taktických pokynů, ale herní projev mužstva je daleko lepší, než byl třeba v minulé sezóně v jarních kolech. Sbírali jsme sice body za remízy, ale hra byla nudná. Na jednu stranu chceme získávat body, na druhou stranu chceme předvádět hezký fotbal. Teď se nám bohužel ten pěkný fotbal promítl do počtu získaných bodů.

Slyšel jsem, že mají na zkoušku přijet hráči z Afriky. Je to pravda?
Organizovali jsme kemp pro hráče, které jsme si vysledovali v České republice, ale i pro hráče ze zahraničí. Jsou to všechno mladí fotbalisté z různých nižších soutěží, kteří nás zaujali. Obecně, chceme k nám zvát hráče z ciziny už od patnácti let věku. Zajistíme jim výuku češtiny, angličtiny a středoškolské vzdělání. Je to systém náročný na organizaci. V současné době je to další náš cíl, který máme před sebou. Stále však opakuji, staráme se o pět set mladých českých fotbalistů. Získáváme talentované chlapce z Mostu a ze spádových oblastí Chomutov, Louny, Žatec (Blšany) a Litvínov a budeme pokračovat s prací s mladými cizinci.

Evropská Unie schválila určité omezení pohybu pracovních sil ve fotbale. V budoucnu má hrát v základní sestavě minimálně 6 domácích hráčů. Jaký je Váš názor na tuto problematiku?
Nejprve musí tuto změnu schválit všechny parlamenty členských zemí Evropské Unie. Hlavním důvodem je zachování národní identity klubu. Pokud tato změna nastane, bude to mít velký vliv na evropský fotbal. Určitě to pro český fotbal bude znamenat pomalejší příchod cizinců do České republiky, ale také, a to je závažnější, menší přítok peněz, protože vyspělé fotbalové kluby naopak omezí nákup hráčů ze zahraničí a českých hráčů nevyjímaje. Je zde ještě mnoho nejasností. Neví se, zda to nebude mít odkladný účinek, protože jsou v platnosti hráčské smlouvy s platností až 5 let. Počkejme až bude více informací. Na náš klub to nebude mít výrazný vliv.

Určitě jste při posledním zápasu tady v Mostě zaregistroval transparent ostravských fanoušků. Co jste si o tom myslel?
Ostravští fanoušci nebyli informováni představiteli klubu, že došlo k dohodě, která vedla k vyřešení této záležitosti. Vedení ostravského klubu se dopisem vyznalo jako tvrdý bojovník proti rasismu na našich stadionech a slíbilo, že na jejich stadionu se v budoucnu rasistické projevy opakovat nebudou. Mně toto vyznání stačí a stáhl jsem protesty u orgánů ČMFS.

Jak pokračuje převod klubu na město? Je pravda, že SIAD vzal nabídku zpět a proč?
Primátorem města Mostu byla vytvořena komise, která jedná s představiteli klubu o dalším přibližování stanovisek ke koupi akcií . Město získává stále více informací o dění v klubu, čeká se na audit hospodaření roku 2007. Pokud bych měl odhadnout – nedojde k převodu akcií na město v horizontu květen 2008 a je zde opravdu i varianta, že si SIAD Czech akcie ponechá.