Jak je Martin Surynek se svým angažmá zatím spokojený a jaké jsou jeho cíle pro jarní část? Nejen o tom se rozpovídal po jednom z tréninků, které baníkovci absolvují v domácích podmínkách na umělé trávě ve Velebudicích.

Martine, i na jaře budeš oblékat dres Baníku, jsi rád?

Můžu říct, že jsem spokojený. Je tady skvělá parta, celý tým si od začátku sezóny sedl a na podzim vše klapalo. Věřím, že na jaře navážeme na dobré výsledky a pokud ještě zlepšíme hru venku, všichni budeme opět na konci sezóny spokojení.

Hostování máš sice na celý rok, ale v případě zájmu si tě Žižkov mohl stáhnout…

Ano, to je pravda. Ve smlouvě byla klauzule taková, že kdyby Žižkov chtěl, na začátek zimní přípravy bych se musel hlásit opět v Praze. Můžu však říct, že i já jsem byl pro to, abych v Mostě pokračoval, protože mi tu nic nechybí a jak už jsem řekl, všechno tady funguje, jak má.

Jak probíhala domluva mezi tebou a Žižkovem?

To rozhodnutí, že budu pokračovat v Mostě, bylo vzájemné. Neustálé cestování mezi kluby nedělá dobrotu a především je tady nějaká rozdělaná práce, kterou chci dokončit, pro Baník úspěšně.

Máte za sebou měsíc přípravy, jak by jsi jí zatím zhodnotil?

Nejsem žádná výjimka a neřadím s mezi hráče, kteří by zimní dril měli v oblibě. Je to dlouhé, ale musím říct, že styl přípravy, který trenéři připravili, mi vyhovuje. Neběháme žádné dlouhé tratě, všechno je na hřišti formou krátkých úseků, což i mně více vyhovuje. Je to náročné, ale je to potřeba. Z přípravy pak těžíme celý rok.

V létě jsi přicházel s pověstí střelce, na podzim jsi však dal pouze jeden gól. Měl jsi to hodně v hlavě?

Přišel jsem do nového týmu, ze začátku jsme se potřebovali především sehrát. Hráč a především útočník to v hlavě samozřejmě má, s počtem gólů stoupá sebevědomí a naopak. Naštěstí na podzim se gólově dařilo jiným a to je důležité. Já budu rád, když týmu pomůžu nějakými góly na jaře.

Odehráli jste již také několik přípravných zápasů. Především s Varnsdorfem jste ukázali, že týmu kvalita nechybí.

Náš zápas s Varnsdorfem bylo milé překvapení asi pro všechny. Na soupeře jsme vlétli a ukázali jsme, že fyzicky jsme na tom dobře. Hráli jsme proti velice kvalitnímu soupeři, utkání jsme odehráli ve vysokém tempu a konečný výsledek 4:2 hovoří za vše. Zápas s Boleslaví nedopadl sice výsledkově tak dobře, přestože herně jsme určitě nepropadli. Měření sil v přípravě s prvoligovými soupeři je vždy lepší, než vyhrávat s týmy z nižších soutěží.

Trenér Hofmann tě v přípravě chválí. Jak se ty osobně zatím cítíš?

Je pravdou, že se teď cítím opravdu dobře. Makám na sobě a vím, že sezóna je nastartovaná tak, že můžeme dosáhnout výborných výsledků, pokud budeme táhnout za jeden provaz. Osobně cítím podporu trenérů a doufám, že pokud s bude dařit mně, bude i celému mančaftu.

Jediný, kdo z podzimního kádru v týmu již nepůsobí, je Martin Šlapák, mimochodem tvůj veliký kamarád. Jak ti „DJ" Šlapy zatím chybí?

Je to pravda, že Šlapy tady byl můj nejlepší kamarád, takže chybí. Neustále si voláme a je stále otevřené, jestli se v Příbrami uchytí. Jestli ano, tak mu přeji jen to nejlepší, protože je to výborný fotbalista a skvělý kluk, kamarád. Pokud ne, všichni ho tady opět přivítáme, protože na hřišti by nám jistě na jaře hodně pomohl.

Jak si Martin Surynek během půl roku zvykl na Most?

Když jsem před sezónou do Mostu přicházel, tak si hodně lidí v mém okolí klepalo na čelo, kam to vůbec jdu, abych byl upřímný. Mám rád menší města, měl jsem tu možnost působit v Třinci, kde jsem byl také hodně spokojený. Oproti Praze je to něco úplně jiného. Byl jsem tedy opět mile překvapený, jaký vztah tady mají lidé k fotbalu, chodí nám fandit, máme skvělý kotel, který za námi jezdí přes celou republiku, což alespoň ve druhé lize není běžné. Také město mi vyhovuje.

Bydlíš tady sám na ubytovně, zvládáš se tedy o sebe bez problémů postarat?

Jsem blonďák, takže třeba s praním mi musí pomáhat kamarád Kuba Vojta, který mi do pračky vždy nalije prášek a aviváž. Já potom jen zmáčknu tlačítko start, takže v pohodě (smích).

Tvůj cíl pro jarní část?

Věřím, že se záchranou bychom mít již problémy neměli, tudíž budu rád, když budeme předvádět pěkný fotbal a bude se nám dařit na domácím hřišti stejně jako na podzim. Chtělo by to také více bodů z venku. Samozřejmě čím výš se v tabulce umístíme, tím lépe. Já budu chtít v každém zápase odvést pro tým maximum a snad přijdou i nějaké ty góly, přestože si žádnou metu nedávám, to mi nikdy štěstí nepřineslo.

Vzkázal bys něco fanouškům mosteckého fotbalu?

Určitě bych vzkázal to, že budeme všichni rádi, když nás budu chodit fanoušci podporovat i na jaře. Stejně tak budeme rádi, když s námi budou mít trpělivost, protože ne každý den je posvícení, jak se říká. Někteří z našich fanoušků si na závěr podzimu sami vyzkoušeli ve vzájemném zápase, že není vůbec těžké někdy přestřelit zcela prázdnou bránu (smích). Věřím, že i na jaře budou naší oporou.

Denis Kejkrt