„Předvádíme našim hostům nácvik dovedností s míčem i bez něj, dynamiku, posilování, ale i výcvik zdravé míry agresivity, která je ve fotbale nezbytná. Dělej! Přidej, máš na to! Zaber,“ povzbuzoval malé adepty hlavní trenér nejmenších fotbalistů Zdeněk Kovařík. Klučinové, kteří už ve skutečně útlém věku prokazují fotbalový talent, nadšeně plnili všechny jeho pokyny a doslova jej hltali očima. „Tak pojďte, schválně, kdo mě obehraje? Zatím nade mnou ještě nikdo nevyhrál,“ smál se Kovařík.

Spolu s Jihoafričany sledoval trénink i předseda představenstva FK Baník Most Petr Kabíček, který byl jejich hostitelem. „Je fakt, že u nás kope poměrně dost hráčů z Afriky a to byl jeden z důvodů, proč se naši kolegové zajímali o zdejší prostředí. Proto jsme je také pozvali na návštěvu. Myslím, že myšlenka a vznik naší Fotbalové akademie jsou pro ně velice zajímavé a zatím na její adresu padala jen slova chvály. Tréninkové metody je velice zaujaly. V té souvislosti musím vyjádřit velké poděkování mosteckým zastupitelům. Ti na svém jednání minulý týden uvolnili částku tři milióny, kterou jsme dostali právě na podporu činnosti naší Fotbalové akademie,“ řekl Kabíček. „Je to skutečně hodně zajímavé,“ nechal se slyšet jeden z jihoafrických funkcionářů.

„U nás se taky začíná od mala, ale určitě ne od pěti šesti let, malí Afričani začínají organizovaně hrát až tak od devíti. Ale tohle je úžasně inspirativní a myslím si, že mnohé z toho, co jsme tu viděli, zkusíme zavést i u nás,“ dodal na závěr.

DUŠAN MATOUŠ